Dračí nájezdy 7: Teplota, vysoký tlak, roušky? Čína má evropské pacienty v hrsti
Vstup na evropský trh je pro čínské farmaceutické firmy významný také z hlediska přístupu k know-how. Čínská farmacie nepatří mezi světové lídry ve vývoji nových léčiv, ale naopak výrobě generických léčiv kraluje.
Podobně jako v jiných sektorech se snaží čínští výrobci napodobovat mechanismy jakými fungují původní evropské či americké receptury a přicházet na trh s levnější a početnější variantou léčiva se stejným účinkem.
Text je součásti projektu Dračí nájezdy podpořeného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky
Na základě principu vzájemného uznávání v rámci jednotného trhu přitom ve většině případů také u léčiv platí, že jakmile je výrobek registrován v jedné zemi EU, později je uznán také ve všech zemích Unie. A právě to je a bylo lákadlem Česka pro čínské farmaceutické podniky.
Čínská strategie je přitom pro evropský farmaceutický sektor kriticky nebezpečná. Právě vlivem průniku čínských firem do Evropy například francouzská firma Euroapi uzavřela dvě továrny v Itálii a Velké Británii. Omezila také výrobu léčivých přísad v dalších závodech, což vyvolalo mimo jiné pokles zaměstnanosti a omezení investic do vývoje.
Právě to je toxickým projevem čínského farmaceutického těžení na evropskou ekonomiku. Na společnost má tato strategie výrazný vliv zejména v oblasti dostupnosti léků. Podobně jako Rusko v případě strategických nerostných surovin, Čína v případě léčiv a zdravotnického materiálu opakovaně nerespektovala obchodní a mezinárodní smlouvy se subjekty v EU, či EU samotnou a dodávky svévolně omezovala až zastavovala.
Klíčovými firmami Číňanů na evropském farmaceutickém trhu jsou Shandong Xinhua, China Grand, Hebei Jiheng a Zhejiang Haisen. Dvě z těchto firem už prostřednictvím majetkových podílů mají také české zastoupení.
Podle Critical Medicines Alliance už 60 až 80 procent generik dostupných na evropském trhu vyrábí právě Čína nebo Indie. Za rychlým rozšířením čínských léčiv je možné kromě samotné expanze hledat také jiný prozaický důvod – čínské varianty evropských léku jsou v průměru podle analýzy Merics o 40 procent levnější.
Situace s cenovou a objemovou konkurenci se stala tak vážnou, že některé evropské státy vyjednaly v Evropské komisi atypické výjimky ze zaužívaných pravidel a zákonů postavených na společných evropských směrnicích. Například Němci začali dělat výjimky v jejich zákonu o veřejném obstarávaní tak, aby nevítězila automaticky nejnižší, ale ani další nejnižší nabídky. Cena v případě obstarávaní léčiv v Německu hraje pouze informativní úlohu a obstaravatelé ji musí pouze vzít na vědomí.
Čtěte také:
Dračí nájezdy 6: Do Česka pro štempl. Jak Zeman, Babiš a ČSSD přinášeli do EU čínské léky
Dračí nájezdy 4: Zemanovo čínské tažení nevedlo nikam. Objem čínských investic klesá
Dračí nájezdy 3: Mustang Panda, TikTok. Počet nepřátelských aktivit Číny vůči Česku roste
Dračí nájezdy 2: Fiasko se zkratkou CEFC
Dračí nájezdy 1: Zemanovo čínské investiční fiasko
Mimořádné požadavky nevyvolaly pouze mimořádné výjimky členských států, ale také mimořádný přístup Unie jako takové. Ta se rozhodla činit obranná opatření nejen v jednotlivých krocích a reakcích, ale také ve změně celoevropských strategických politik, které byly donedávna neměnné.
Evropská léková agentura vydala seznam 200 kriticky důležitých léků, kterých počet se ovšem bude rozšiřovat. Vychází totiž z předešlých zkušeností – výpadku daných léčiv během kritických období jako byla pandemie covidu. Výpadky se monitorují i v předešlých a pozdějších obdobích.
Legislativní dokument o kritických léčivech má přinést nejen možnost nehledět na cenu ve veřejném obstarávaní, ale také opci upřednostňování evropských firem u dotací na vědu a výzkum do všech členských zemí EU. Čínská snaha o lékovou expanzi v Evropě je tak podle Mercator Institute for China Studies (Merics) jedním z hlavních motorů evropské strategie bojovat vůči její deindustraliazaci, která je vyvolává systematickými externími tlaky.
Kromě obranných opatření to znamená také jakési přistání na stejnou hru – EU třeba uvolní prostředky na vývoj a výrobu nesofistikovaných medicínských vývojových metod, které mají multiplikovat výrobu generických léčiv.
Čína ale na obranu Evropy reaguje taktéž. Jakmile pochopila, že nová omezení představují překážky pro její expanzi na evropský trh, pokouší se o partnerská převzetí už existujících evropských firem. Sleduje tak několik cílů – kromě vstupu na evropský zdravotnický trh jde zejména o zisk dalšího klíčového know how.
Pokouší se o to mimo jiné motivaci v podobě rozvolnění pravidel pro přidělování licencí zahraničním subjektům se zájmem o podnikání v Číně. Centrální vláda umožnila vstup zahraničních investorů do nemocnic v sedmi velkých městech a provincii Hainan. Ve čtyřech zónách volného obchodu nabízí licence pro vstup zahraničních investorů do firem v oblasti vývoje kmenových buněk a genové diagnostiky.
Tomáš Lemešani
Dračí nájezdy – Čínský vliv v Česku
Projekt s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky využitím analytických přístupů mapuje snahy Číny ovládnout českou a středoevropskou politickou orientaci a budovat závislost regionu na čínském kapitálu.
Projekt přináší sérii analytických textů, které na základě dat z ekonomických výkazů doloží, že čínská expanze do Česka zůstala nebývalým fiaskem, které státu uškodilo nejen reputačně, ale také z hlediska hospodářství, bezpečnosti a veřejného mínění.
Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí
Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu, nebo nás podpořte na herohero.co