Dračí nájezdy 2: Fiasko se zkratkou CEFC
Zřejmě největším fiaskem ekonomické strategie Hradu Miloše Zemana byly investice slibované společností CEFC China Energy Company Limited.
Firma měla být hlavní platformou pro jednotlivé investiční akce dalších zapojených čínských aktérů – zaštiťovat politickou podporu, financování, či přípravu dokumentace a prosazení záměru. Společnost propagoval samotný prezident. Nejednou představitele managementu doprovázel a při každé příležitosti mluvil o strategickém významu její záměrů. Osobně představil například investici Energy Company, Beijing Municipal Road and Bridge Group do společnosti TSS Cargo. O projektu mluvil opakovaně také v několika mediálních vystoupeních. Z projektu za 6 miliard korun však nebylo nic a Zeman přestal projekt ze dne na den vzpomínat.
Podobně se vyvíjely další projekty podepsány za účasti Hradu a už na konci prvního prezidentství bylo zjevné, že se sliby nenaplňují a Miloš Zeman z čínského projektu rétoricky ustupuje.
Investice směřované do Česka prostřednictvím investičního vehiklu CEFC se protavily pouze do nákupu fotbalové Slavie Praha, několika nemovitostí včetně hotelu Mandarin Oriental v Praze a kancelářského komplexu Florentinum. Ze všeho těžili pouze známí oligarchové a finanční skupiny.
Touha po penězích z Číny se nenaplnila ani v případě snahy Jaromíra Soukupa zbavit se jeho zadluženého mediálního impéria. Skončila tak letitá snaha otevřeně se mediálně podbízet čínskému vlivu a prezidentskému úřadu.
Čínská strana tvrdila, že CEFC China Energy Company Limited je privátní firmou. Podle obchodních údajů však šlo dohledat, že pět procent společnosti držel předseda CEFC China Energy Company Limited Jie Ťien-ming. Zbylá struktura byla netransparentní a personálně propojena s čínskými zpravodajskými aktéry. Podle několika indicií, šlo o krycí struktury pro zpravodajské agentury Číny.
Firma byla registrovaná v zóně volného obchodu v Šanghaji. Prezidentem firmy CEFC China Energy Company Limited byl Chen Qiutu. Akcionářská struktura směřovala také ke dvěma společnostem: Shanghai Jinzhuan Equity Investment Fund a Sinounited Investment Stock Corporation Limited. Pět procent v nich patřilo opět Jie Ťien-mingovi. Kdo však držel zbylých 95 procent, nebylo zřejmé.
Čtěte také:
Dračí nájezdy 1: Zemanovo čínské investiční fiasko
Mateřskou společností CEFC China Energy Company Limited (s podílem 99,05 %) byla Shanghai Energy Fund Investment – společnost s ručením omezeným se základním kapitálem ve výši 200 milionů čínských juanů. I v čele této společnosti byl uveden Chen Qiutu, který byl prezidentem CEFC. Druhý akcionář (s minoritním podílem 0,95 %) byla Sinounited Investment Stock Corporation Limited se základním kapitálem 500 miliónů čínských juanů. Podle oficiálních stránek společnosti CEFC založil až v roce 2002 tehdy pětadvacetiletý Jie Ťien-ming, který jako své povolání uváděl „průmyslník a filantrop“. Agentura Bloomberg ale vznik společnosti datuje rokem 1980.
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming byl přitom přímo členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Je pravděpodobné, že byznys kontrakty, komunikační strategii i samotné podnikatelské mise organizoval s českými byznysmeni on. Také proto zřejmě Hrad před návštěvou prezidenta Zemana v Číně portálu Biztweet lhal. „Podnikatelská mise se neplánuje. Jde o oslavy 70. výročí ukončení druhé světové války,“ tvrdil mluvčí Hradu v odpovědi. Záhy Miloš Zeman s vybranými podnikateli odletěl na ryze obchodní setkání.
Skupina CEFC nedodržela splátkové kalendáře několika investic a začala hromadit dluhy. Jeden z hlavních věřitelů, který pomáhal čínské akvizice financovat a sám se pokoušel o obchodní spolupráci s CEFC – J&T – čínská aktiva v Evropě přebíral, mnohým plánům však vystavil stopku regulátor.
CEFC v Česku spravovala celkově aktiva za více než 1,5 miliardy eur, tedy 35,7 miliardy korun. V roce 2018 se ovšem provalily její finanční potíže a majetek holdingu převzala společnost CITIC Group.
CEFC se ještě předtím zbavila podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, už CITIC následně prodala podíl ve společnosti Médea a fotbalovém klubu Slavia Praha.
Za rovnítkem minus
Jie Ťien-minga české fiasko stálo pravděpodobně mnohem více než jen poškození reputace, jako tomu bylo u Zemana. Ze dne na den prakticky zmizel. O tom, co s ním je, neříkalo nic čínské vedení ani představitelé Hradu, které začalo vystupovat, jako kdyby nikdy v poradním týmu Zemana nefiguroval. Podle zlomku informací, které bylo možné získat byl Zemanův poradce v Číně vyšetřován pro defraudaci peněz. O co šlo, jak byl souzen a co je s ním od daného období však už zjistit nešlo.
Propagandou využita návštěva Si Ťin-pchinga v Praze Česku nepřinesla růst HDP ani zaměstnanosti. Pomohla pouze úzké oligarchické skupině a otevřela možnosti čínských vlivových operací v Česku. Ačkoli Česko po několikaleté pro-čínské aktivitě patřilo v rámci Formátu 16+1 ke státům, které z Číny získaly nejvíce – v roce 2017 686 milionů eur – šlo o peníze bez přidané hodnoty a Čína byla v žebříčku zemí podle výše přímých zahraničních investic do České republiky na 19. místě.
Zlepšení nepřišlo ani do roku 2020, kdy měl projekt investiční spolupráce s Čínou vrcholit. Naplnil se jen zlomek slibů a přímé investice do Česka meziročně klesly. Země draka se v žebříčku přímých zahraničních investic nepropracovala ani do první desítky a zůstala nejen za zeměmi Evropské unie, ale také USA, Jižní Koreou či Tchaj-wanem. Tchaj-wan je pro českou ekonomiku z investičního hlediska zhruba 14krát významnějším partnerem než Čína.
Prezidentství Miloše Zemana je po konci jeho druhého mandátu hodnoceno politickými komentátoři jako mimořádně neúspěšné. V ekonomické oblasti je právě několikaleté podbízení se Čínské lidové republice největším důkazem jeho selhání.
Dračí nájezdy – Čínský vliv v Česku
Projekt s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky využitím analytických přístupů mapuje snahy Číny ovládnout českou a středoevropskou politickou orientaci a budovat závislost regionu na čínském kapitálu.
Projekt přináší sérii analytických textů, které na základě dat z ekonomických výkazů doloží, že čínská expanze do Česka zůstala nebývalým fiaskem, které státu uškodilo nejen reputačně, ale také z hlediska hospodářství, bezpečnosti a veřejného mínění.
Tomáš Lemešani
Pokud považujete texty Biztweetu za přínosné, věnujte jakýkoliv dar na Číslo účtu 1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí
Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu, nebo nás podpořte na herohero.co