Na Slovensku neexistuje politik, který si nekopne do médií. Ani vražda Jána Kuciaka to nezměnila

Média a novináři jsou na Slovensku pořád atakováni politiky v nebývalé míře. Z hlediska boje s dezinformacemi je na tom Česko nejlépe ze zemí V4.

Slovensko pořád bojuje s ochranou novinářů. Nedávno vzniklo podezření ze sledování novinářky tamního Denníku N, dva redaktoři byli šikanózně trestně stíháni a objednavatel vraždy Jána Kuciaka pořád nebyl potrestán. 

V této souvislosti se nemění ani rétorika politiků, spíše naopak, politici pořád navádějí veřejnost k nenávisti vůči médiím. Bývalý premieŕ Robert Fico jim veřejně vyhrožuje se slovy, že jsou “prasata, na které se vaří voda”, bývalý premiér Peter Pellegrini konspiruje o mediálním spiknutí, “Sorosovskou kartou” hraje také předseda parlamentu Boris Kollár a bývalý premiér, současný ministr financí opakovaně označuje médiá za podplacené se záměrem zničit ho. Ke koloritu slovenského parlamentu patří také konspirující neonacisté a realita je taká, že na média plivá většina sněmovního zastoupení nezávisle od toho, zda jde o koalici, nebo opozici. 

“Podobných případů na Slovensku přibývá a není v našich možnostech na ně reagovat. Dnes prakticky neexistuje politik, který by se nebyl negativně vyjádřil směrem k médiím či konkrétním novinářům,” říká v rozhovoru pro Biztweet Předseda Slovenského syndikátu novinářů Daniel Modrovský. 

Čtěte také: 

Slovensko sází u Green Dealu na vodík. Podporuje také jádro

Tomáš Lemešani: Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Ekologie v dialogu se zaměstnavateli. Jak zahnat hospodářskou nevraživost?

Podle něj je nutné situaci, kterou nezměnila ani otřesná vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky, řešit změnou zákonů, tak, aby byli novináři chráněni nezávisle od politické reprezentace. 

V rozhovoru také Modrovský potvrzuje, že v době pandemie vyšla najevo otřesná situace médií v zemi pod Tatrami, kde kromě růstu aktivit dezinformační scény, veřejně zavádějí a lžou politické špičky i na témata vědecky a empiricky ověřitelná. 

“Osobně jsem častěji ze strany veřejnosti konfrontován s tím, že zejména veřejnoprávní média přinášejí příliš jednostranné informace s uváděním minimálního počtu zdrojů. Přicházíme tak k další příčině rozšiřování konspirací na našem území. Pokud mám zároveň porovnat situaci v okolních zemích, Polsko či Maďarsko jsou na tom o něco hůře,” říká Modrovský. Česko je tak v rámci v rámci zemí V4 jednookým králem mezi slepými. 

Celý rozhovor najdete na www.biztweet.eu

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu