Tomáš Lemešani: Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013 – 2021. Populismus kombinovaný s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn.

Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana.

Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Ukázky z knihy:

„V knize Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem chronologicky, ale také obsahem navazuji na Z Bureše Babišem. V prvním díle jsem popisoval, jak se bývalý agent StB s krycím jménem Bureš, kterým je podle archivů na Slovensku Andrej Babiš, pokoušel roky budovat byznysové impérium a pohlcovat veškerou moc v Česku tak, aby kolem sebe vytvořil auru úspěšného podnikatele se státnickým patosem.

V Můj stát, moje firma se věnuji všemu – podnikání, povaze, taktice i praktikách po jeho vstupu do politiky. Skutky nelžou a z obrazu úspěšného podnikatele Babiše zase čouhá ten, kterého jsme viděli v počátku devadesátých let – dravý kariérista ochotný platit za úspěch nejvyšší ceny.

(z Předmluvy)

„Během přípravy knihy o Andreji Babišovi se setkáte s množstvím vlažných až chladných reakcí. Nejčastější z nich vulgárně, prudce, ale někdy i bez emocí označují autora za zoufalce toužícího po pozornosti.

Nejčastější jde o reakce stylu: „A kolik knih bylo napsáno o Babišovi?

 „Další kniha, nemáte co jiného na práci?, „To čtou a píší pouze starci nebo „Nechte to na Kmentovi.

Na knižním trhu jsou mimo předchůdce Můj stát, moje firma – Z Bureše Babišem (v době přípravy Můj stát, moje firma) čtyři knihy monitorující příběh a veřejné působení Andreje Babiše. Osobně si myslím, že si tak významná a kontroverzní postava kopírující vývoj samostatného Česka a Slovenska zasluhuje mnohem více titulů.

Dosud publikované knihy navíc přináší spíš anonymní historky či tradující se příhody než důkladnou analýzu vlivů podnikatelského působení Andreje Babiše na jím vlastněné společnosti i na tržní prostředí v Česku. A právě tuto mezeru chci vyplnit.

(z úvodní kapitoly Kniha o Babišovi pro zapšklé starce)

Tomáš Lemešani... (1988) pracoval jako novinář od roku 2008 do roku 2017. Věnoval se zejména byznysu, kauzám a transparentnosti. Spolupracoval s řadou českých a slovenských titulů. Coby investigativní novinář také pracoval a pracuje pro neziskové organizace zaměřené na boj proti korupci. V současnosti se živí jako analytik pro podnikatelské prostředí pro klienty zejména z řad českých a slovenských, ale i evropských institucí, organizací a zástupců zaměstnavatelů. Provozuje také vlastní mediální projekt Biztweet.cz

Je autorem knihy Z Bureše Babišem (vyd. 2017), na níž volně navazuje jeho nový titul Můj stát – moje firma aneb z Babiše Burešem, ale také faktografického titulu Politika s.r.o. a románů ve slovenštině s názvy Štokholm a Dôvod.

Tomáš Lemešani: Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem, vydalo nakladatelství Brána, 324 stran

 

Titul vychází 30.8.2021, objednávky můžete vyřídit také po registraci v našem eshopu anebo po kliknutí na tento odkaz