Český plán obnovy. Namísto reforem a digitální budoucnosti platy státních zaměstnanců a důchody

Český národní plán obnovy, který má být klíčovým impulsem pro oživení ekonomiky po koronavirové pandemii je plný triků.

Mandatorní výdaje státu na provoz prezentuje jako reformy. Reformní ambice chybí a na digitální budoucnost na rozdíl od množstva jiných zemí nemyslí. 

Česká vláda navrhla první znění svého národního plánu obnovy a odolnosti v únoru 2021. Už od prvního momentu čelí kritice. Plán trpí nešvary typickými pro vlády Andreje Babiše - byl připravený od stolu, nekonkrétně a bez komunikace s důležitými aktéri či reformních ambicí. 

Částka, která je k dispozici pro granty z Unie je 6,746 miliard eur, ale návrh české vlády odpovídá až 8 miliardám eur. Rozdíl vytváří určitý prostor pro změny během vyjednávání a přípravy, alespoň tak nesoulad vysvětlila vláda. Některé části národního ozdravného plánu již byly během procesu verifikace ze strany Evropské komise zamítnuty - například zrychlené daňové odpisy vybraného hmotného a dlouhodobého majetku.

Čtěte také:

Doprava ve městech. Klíč regionální konkurence

Bankomat pro oligarchy. Unie chce změnu dotační politiky v zemědělství

Kabinety s Babišem daňové úlevy škrtají. Pětina z nich však směřuje do Agrofertu

Úvěrový mechanismus v objemu 15,5 miliardy eur Česko nechce využít. Navzdory tomu, že si na trzích masivně půjčuje. 

Některé části Národního plánu obnovy České republiky naznačují reformní úsilí pouze vágně. Velká část plánu obnovy je zaměřena na provozní výdaje státu - například reorganizace a posílení některých resortů, mzdy zaměstnanců, důchody. Vláda se formulacemi pouze snaží prezentovat tyto výdaje jako součást reformních opatření, působí to však spíše jako trik. 

Podle druhého návrhu plánu obnovy bude více než 80 procent českého Národního plánu obnovy směřovat do veřejného sektoru.

Český národní plán obnovy má 6 hlavních částí / pilířů:

 1. Digitální transformace
 2. Fyzická infrastruktura a zelený přechod
 3. Vzdělávání a trh práce
 4. Instituce, regulace a podpora podnikání v reakci na COVID
 5. Výzkum, vývoj a inovace
 6. Zdraví a odolnost obyvatelstva

Svaz průmyslu a dopravy považuje návrh alokace přímé digitalizace podniků za neuspokojivou. Klíčem je digitalizace ekonomiky včetně společností. Národní plán obnovy by se měl podle zaměstnavatelů rovněž zabývat vytvářením digitálního obsahu pro vzdělávání a celoživotní učení.

Zaměstnavatelské svazy se snažily být aktivní, ale odezvy ze strany státu se jim nedostalo. .


Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

 • 5 Kreditů
 • Přístup k exkluzivnímu obsahu
 • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

 • 1 Kredit
 • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Golden Biztweet Golden

 • 10 Kreditů
 • Přístup k exkluzivnímu obsahu
 • Objednávka služeb