Hra švýcarských euroskeptiků. Jak na pat v jednáních doplácí Unie?

Evropská unie znovu neotevře části pozastavené a nedořešené dvoustranné dohody se Švýcarskem. Nekompromisní postoj k švýcarským výhradám během jednání přichází kvůli neustálým útokům euroskeptiků na švýcarské straně. Ti na svém území nechtějí cizince. Nadále tak pokračuje pat ve vztazích i finančních možnostech spolupráce.

Švýcarsko prohlásilo, že chce udělat jasno v záležitostech, jako jsou například státní podpora, přístup občanů EU k švýcarským sociálním výhodám a jednostranné švýcarské pravidla, jejichž účelem je chránit vysokozárobkový švýcarský trh práce před konkurencí ze strany přeshraničních pracovníků. To vše se stalo cílem nacionalistů po roku 2019. Snahy pocílil vzor Brexitu. 

Společnosti z Evropské unie by svůj záměr působit ve Švýcarsku měly podle švýcarských představ hlásit osm dní předem. Podle Unie jde o šikanu a neférovou diskriminaci některých profesí. Společnosti z EU by také měly platit ještě před zahájením působení ve Švýcarsku zálohu na krytí případných finančních trestů za porušení pracovních předpisů. Podle vyjednavačů Unie by šlo o nerovný přístup, když Švýcaři v Unii nepodléhají tak přísným pravidlům. 

Rámcová dohoda mezi Curychem a Bruselem by upravila vztahy v pěti oblastech: volný pohyb osob, civilní letectví, pozemní doprava, vzájemné uznání průmyslových norem a zpracované zemědělské výrobky. Švýcarsko by výměnou za dohodu souhlasilo s přijetím pravidel jednotného trhu EU v těchto oblastech. Od roku 2019 ale pokračuje patová situace, kdy předešlá dohoda vypršela a nedaří se domluvit novou. 

Čtěte také:

Chytrá města nemusí být pouze trendy heslem. Nabízí impulz pro ekonomiku zasaženou pandemií

Akcelerátory zadlužení evropských domácností. Jaké jsou trendy?

Dluhy se týkají všech. Jak se zadlužení podepisuje na ekonomice a společnosti?

Pro Česko jde o špatnou zprávu i z pohledu výpadku zdrojů ze Švýcarského finančního mechanismu. Prostředky z těchto zdrojů primárně cílí na podporu regionů, inovací a malého a středního podnikání. Podobně jako samotné principy Smart Cities projektů i tyto zdroje apelují hlavně na inovace v oblasti životního prostředí, či aktivního občanství.

V rámci inteligentních měst jde o vhodný zdroj pro financování rozvoje elektromobility, vývoje v oblasti efektivní správy zdrojů, rozvoj komunikačních systémů měst, či podnikatelských hubů. Švýcarský finanční mechanismus si klade za cíl také pro malé a střední podnikání atraktivní součást eventuálního rozvoje v rámci projektů Smart Cities - zvyšování zaměstnanosti, podporu hospodářství a lidských zdrojů.

Švýcarsko v listopadu 2017 schválilo obnovení finančního mechanismu, zatím však nedošlo k podpisu bilaterální smlouvy, které musí předcházet podpis memoranda s Evropskou unií.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb