Kampaň se roztáčí. Vítej 2021

Boj s koronavirem, ekonomické dopady, sociální distanc a psychologická úzkost lidi vyčerpaly dost na to, aby dostali finální nášup. Rok 2021 bude o kampani. A dost možná nejšpinavější v české historii.

Všichni jistě doufáme, že se v roce 2021 stane to hlavní - potlačí se pandemie a začneme se pomalu vracet do běžného společenského a ekonomického života. Touha po otevření krámku, či euforickém večírku s přáteli a lá 60. léta ve Spojených státech však lidi nechává zapomínat na to, o čem bude český rok 2021 zřejmě nejvíc - o politické kampani. 

Ta bude před říjnovými sněmovními volbami nebývalá. Očekává se masivní rozsah, investice i pokřivenost. Ne, určitě ani koronavirus na politické bojiště nepřinese naivně očekávaný smír. 

Koronakrize naopak ukázala nebývalou rozervanost politické scény, kde jsou zpřetrhané vazby v koalici i opozici. Opoziční síly cítí šanci a po krajských volbách z roku 2020 rostou jejich ambice. Hegemonní hnutí ANO se po dlouhém čase opravdu obává o výsledek. V pozadí toho všeho ovšem Andrej Babiš ztrácí partnery, které za roky spolupráce skanibalizoval a proto hledá nové oběti. A i dnes nachází submisivní hráče s velkým egem, chuti po moci a malým smyslem pro program či hodnoty. Ano je to tak. Sotva dohořela prskavka, kterou jste si kvůli zákazu vycházení zapálili na svém balkonu, už se rozjela předvolební kampaň. Jaké můžeme očekávat motivy? 

Dárečky 

Tak dobrá, kampaň podle všeho nezačala nyní, ale někdy ve druhé polovině loňska. Babiš s velkou chutí prezentuje ve svých videokampaních, ale i výstupech, které by měly být seriózní, dobré zprávy o zvýšení důchodů, či dalším nesystematickém opatření - bonusu. Ať už jde o jakoukoliv formu - 13., 14. důchod, vánoční bonus, či “rouškovné”. Bonusové poplatky - nejčastěji symbolické výše vycucané z prstu 500, nebo 1000 korun - z už nyní přetíženého penzijního systému znějí dobře, důchodci částku vidí a vědí, kdo jim ji posílá. Nevidí ovšem, že ve skutečnosti ztratili na daních a poplatcích víc, nebo to, že ve skutečnosti dostávají míň než v minulosti.  

Nikdo důchodcům nevysvětluje ani to, že přidáním na penzích o stejnou částku dochází k dalšímu prohlubování nespravedlivých rozdílů mezi víc a méně příjmovými důchodci, nebo to, že v poměru k průměrné mzdě dostávají menší penze než v minulosti. 

Lanaření střední vrstvy a podnikatelů 

Andrej Babiš přinesl české politické scéně mnoho fenoménů. Kromě jiného i faktické zničení levicové konkurence. ČSSD, stejně jako KSČM, které se díky touze po moci a podobně rezké populistické písni, kterou voličům pějí před volbami rozhodly pro partnerství s hnutím ANO, bojují o holé přežití, přičemž minimálně u jedné z nich je skutečně reálné, že se do příští Sněmovny nedostanou. ANO jim ukradlo nejen program, ale také voliče. 

Oligarchu v čele vlády to na jedné straně těší, na straně druhé ví, že při demograficky neperspektivní voličské skupině a klesajících preferencích ze strany bývalých voličů, kteří odcházejí kvůli nezvládnuté koronakrizi, musí hledat hlasy také jinde. 

Eknihu Z Bureše Babišem objednáte na tomto linku

Poprvé po sedmi letech tak opět tvrdí, že mu záleží na všech, zejména střední třídě, dokonce i podnikajících osobách. A tvrdí to mimořádně hlasitě. Zrušení superhrubé mzdy během hořečnaté noci ve Sněmovně uprostřed nejhorší krize země v samostatné historii definitivně zruinovalo snahu o profesionální rozpočtování. Člověk však nemusí být politologem ani sociologem k tomu, aby pochopil, že to bude fungovat. Lidé možná vidí mrzké úmysly kroku před volbami, ovšem velká část z nich tisícům na výplatní pásce s Babišovým podpisem neodolá.  

Mojžíš epidemie

Jako Mojžíš vyvedl svůj národ z pouště tak vás váš premiér vyvede z tragické doby koronavirové. Očkování má být podle všech dostupných indicií a vědeckých poznatků tím co zastaví největší zdravotní krizi naši doby. Není proto náhodou, že se tím odpovědným odborníkem, manažerem a koordinátorem celého projektu národního očkování proti viru jmenoval sám Andrej Babiš, který se tak sám povýšil do deváté řídící funkce poradních orgánů vlády, kterou řídí. 

Čtěte také: 

O knihu Z Bureše Babišem je zájem. Vychází v nové edici

Ekologie v dialogu se zaměstnavateli. Jak zahnat hospodářskou nevraživost?

Politika s.r.o.: Bojovník proti islámu

Během léta by mohlo být vidět první pozitivní dopady očkování a dostanou se k němu i zdraví lidé v produktivním věku. Společně s dalšími podobně pozitivními efekty jako v létě 2020 by se společností měla rozlehnout pozitivní optimistická nálada a uvolněné vydechnutí. Tím, kdo vám bude z televizních obrazovek, rozhlasu, novin, internetových médií i sociálních sítí oznamovat jednu dobrou zprávu za druhou, bude váš předseda vlády, Andrej Babiš. 

Hledání nové nevěsty

ANO hledá nového partnera. Je pravděpodobné, že jim bude zaprodanost sociálních demokratů a komunistů k ničemu. Hlasování o superhrubé mzdě s podivnými argumenty naznačuje, že by se cestička k moci mohla rýsovat občanským demokratům. Jejich poslanci dokonce v obhajobě daňového balíčku napadali média a mluvili o kampani “antibabiš”, nezapomněli ani vyzdvihnout moudrost Andreje Babiše. Něco, co by stálo hegemonovi, který si koupil Českou republiku za hřích. 

Touhu po moci však nemůžeme podceňovat ani u jiných. Uvidíme zda opozice neomrzí lidovce, či populistické falešné vlastence. 

Likvidační prvky kampaně

Ano, ANO má po letech opravdu strach z výsledku. A jak známe praktiky Andreje Babiše z minulosti, projeví se to v krvavém boji. Už i v klidnějších časech vedl na své protivníky spisy, nechal si fabrikovat kampaně a dokonce přiznáním s chutí naplival poraženému do očí. 

Na špinavou práci nejsou volné pouze tragikomické figury jako Adam Vojtěch. Babiš si na marketingové kráglování platí na rozdíl od jiných stran skutečné experty. Perný rok bude podle všeho čekat zejména Piráty a hnutí STAN.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu