Dluhy se týkají všech. Jak se zadlužení podepisuje na ekonomice a společnosti?

Zadlužení domácností není pouze problémem těch, kterým hrozí klepání exekutorů na dveře. Dluhy ovlivňují ekonomiku, blahobyt a celkovou situaci společnosti jako takové.

I když se cizí dluhy mohou zdát někomu, kdo je na tom dobře vzdálené, ve skutečnosti se jich týkají mnohem víc než by čekali. Žádný stav na účtu, ani tlusté dveře nikoho neochráni před negativními dopady špatných rozhodnutí, které se dělají pod tíží špatné finanční situace za nimi.

Fyzické a psychické zdraví si totiž společnost do velké míry sdílí, stejně jako bezpečnostní situaci či budoucnost v podobě výchovy dětí k určitým hodnotám. Cizí dluhové problémy se nakonec podepíší také na výplatní pásce, či profesi kolegy, či souseda.

Vliv na duševní a fyzické zdraví
Podle studie European Economics je zřejmý dopad dluhů na zdraví zadlužených lidí. A to nejen psychické, ale také to fyzické. Zadlužený psychicky utrápený člověk, případně s už rozvíjející se psychickou poruchou snadněji podlehne také fyzickým nemocem. Nejednou jde o lidi, kteří propadají závislostem na alkoholu, drogách, či tabáku. Nepečují o sebe a případní viditelné potíže neřeší dokud je čas.

Na ostatní to má dva dopady. Péče o takto nemocné lidi často s kombinaci několika závažných nemocí stojí zdravotnictví, na které se skrz odvody skládá celá populace nemalé peníze. Druhým dopadem je samotný fakt, že nemocní lidé mohou nemoci přenášet a to nejen fyzicky - svými psychickými potížemi dokáží ubližovat psychice dalších lidí.

Dopad na zaměstnanost a produktivitu
Negativním dopadem je i ten, který mohou vidět zaměstnavatelé a kolegové zadlužených lidí. Dluhové problémy, či exekuce demotivují dlužníky. Ti si často uvědomují, že je z problémů nevytáhne zvýšení platu, ani povýšení. Mnohdy tedy práci zanedbávají, což se negativně podepisuje nejen pod jejich situaci, ale situaci celých pracovních kolektivů i firem.

Nejednou se zadlužení lidé rozhodnou dobrovolně práce vzdát. Pokud je na nich uvalena exekuce, často nevidí rozdíl v tom, zda je strhávána z jejich platu nebo sociální dávky.

Dopad na vztahy s rodinou a přáteli
Dluhy často přitahují vztahové problémy. Dlužníci statisticky častěji zanedbávají výchovu dětí, nebo se dopouští domácího násilí.

V kruhu přátel a rodiny se tak rozvíjejí další negativa s dopadem na okolí. Častým úkazem je také vtažení blízkých do dluhových problémů prostřednictvím půjček uvnitř rodiny, či kruhu přátel.

Dopad na děti a riziko bezdomovectví
Dluhové problémy rodičů přímo psychicky i materiálně dopadajú na vývoj dětí. Mnoho dětí je kvůli problémům, do kterých se dostali jejich rodiči odsouzeno k dětství mimo domova. Náklady na sociální systém tak rostou, no navzdory tomu končí vysoké procento dětí z dětských domovů stejně v bezdomovectví.

Čtěte také:

Česko připravuje novou strategii pro celoživotní vzdělávání. Jak je na tom dnes?

Na zahraniční vzdělávání učitelů dal Brusel přes 27 milionů

Vzdělávání jako součást celoživotní kariéry. Dobrým příkladem je Finsko

Kriminalita
Vysoké procento ekonomických trestných činů i činů drobných krádeží je pácháno dlužníky, kteří jsou donuceni hledat zoufalá východiska z jejich situace.

Kromě ekonomických škod přímo vyvolaných daným činem společnost trpí také náklady na věznění těchto osob. U drobné kriminality se navíc zoufalou situaci pachatele zvyšuje riziko fyzické potyčky.

Dluhové cykly a věřitelé
Z dluhů dlužníků nemohou mít radost ani věřitelé. Při neřešení situace vhodným oddlužovacím mechanismem hrozí přenášení dluhové nákazy na věřitele a následně i finanční instituce, což má zpravidla fatální ekonomické dopady pro celé sektory.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb