Návrat do reality. Začíná klíčové období

Slunce, davy na plážích v Chorvatsku a Řecku, nebo pohoda na letní terase je za námi. Po srpnu přichází fackováním realitou.

A cítí ho i vládní představitelé, kteří po divokých bez-rouškovných zábavách smutně nasazují čínské face masky a vystupují před televizními kamerami.

Dva měsíce, kdy se hlavně na Slovensku všichni tváří, že se politické dění, ekonomika a tak svět celkově zastavili, nechali načerpat síly i přátele objektivů, jakými jsou Igor Matovič, či Andrej Babiš. První jmenovaný zase předvádí vulgarismy plivance a slzy na krajíčku, druhý zase s v Řecku vybudovanou hnědí předvádí jako vyřizuje výjimky "z těch přehnaných epidemiologických opatření" nejen v zahraničí, ale i Česku, kterému vládne.

Obě země musí zapnout na vyšší obrátky. Mediální letargie ponechala čelní politiky v koronavirovém oblaku po první vlně. Česko i Slovensko se předhánějí ve vyjádřeních o tom, jak situaci zvládly a jdou celému světu příkladem. Na polemiky o epidemických opatřeních zde existují jiná média, Biztweet by raději apeloval na to, co zůstává mimo pozornost veřejnosti.

Česko, stejně jako Slovensko zaznamenávají historické negativní rekordy ve více ekonomických ukazatelích. Je pravdou, že nejde o jediné země s touto červenou skvrnou v účetnictví. Ve srovnání s konkurencí z jiných koutů Evropské unie je však hlasité ticho, které se rozlehlo kolem plánů a strategií ekonomů řídících české a slovenské hospodářství.

Není přitom třeba hledět pouze na sever, či západ Evropy. I "neposlušné země" z jihu Evropy věděly vyjednat nové evropské zdroje a velmi dobře vědí, co s nimi plánují udělat.

V Česku střídají zprávy o rekordním zadlužení země, či negativním rekordu vývoje ekonomiky videa, na kterých premiér v soukromé rezidenci, nebo jeho koaliční partneři v červených tričkách a mikinách oznamují měsíc před krajskými volbami jednorázový vánoční dárek pro penzisty ve výši 5000 korun. Částka bez analýzy, dopadové studie, nebo plánu která z rozpočtových děr dostane ještě razantnější kopanec.

Logika vycházela z plánu "pětikilo na měsíc" - tedy záměru v prosinci rozdat seniorům za hlasy ve volbách 6 tisíc korun. Kompromisem se od "litru" upustilo, aby to vypadalo, že vláda myslí na rozpočtovou odpovědnost. Podobný selský rozum v podání marketingových poradců předvedla česká vláda také u valorizace penzí, při kterých se počítalo s "litrem" měsíčně, nakonec se však couvlo na "devět stovek". Koho už zajímá, že podle všech dostupných dat nemusí být o méně než 20 let v kase dost peněz na vyplacení ani minimálních důchodů, nebo to, že vláda, v níž je Andrej Babiš už 7 let nepřinesla slibovaný ani rámcový návrh penzijní reformy.

Slováci si na rozdíl od českých sousedů nalévají do sklenic čistého vína. Těžko říci, zda záměrně, ale neudržují umělým státním financováním zkrachovalé pracovní místa, kvůli čemuž vypadá množství ukazatelů nelichotivě. Podnikatelské prostředí je léty nepřátelských vlád natolik odolné, že stále vykazuje poměrně pozitivní znaky mírného optimismu.

Vytoužené miliardy jsou na cestě. Jak zvládnout druhou šanci z Bruselu?

Tomu by pomohla vláda, která mohla vzhledem k mimořádné době nahradit letní dovolené prací na tolik očekávaných reformách. Podnikatelské prostředí potřebuje výrazný deregulační stimul, nebo alespoň ujištění v podobě představení jasných investičních strategií.

Slušný díl koláče ze společného Fondu obnovy Evropské unie a unijních eurofondů je dobrou zprávou. Horší je, že od vyjednávání vláda nepřišla s jasným představením investičních strategií a reforem, které by čerpání těchto financí usnadnily. Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace například nedokáže několik týdnů odpovídat ani na otázky Biztweetu jakým způsobem se bude vytvářet rezervoár plánovaných investic, jaké budou klíče rozhodování o tom, které projekty získají podporu, či kdy by se mohly začít podporovat první projekty.

Léto dalo českým i slovenským politikům neprávem prostor na vydechnutí. Nyní přichází klíčový kvartál, který napoví hodně o tom, zda v zemích na březích řeky Morava najdeme i skutečné odborníky. Údržba a marketingové cvičení nemusí stačit. Země se od dna odrážejí variabilním způsobem a intenzitou. Pozdní odraz dokáže opozdilce držet na dně, pod kopanci těch rychlejších.

Biztweet Exclusive 0920 najdete na tomto linku, nebo v našem eshopu. Tvorbu Biztweetu v dalším měsících podpoříte také nákupem předplatného na stejném linku.