Vytoužené miliardy jsou na cestě. Jak zvládnout druhou šanci z Bruselu?

Červenec přinesl ekonomicky i politicky nejvýznamnější událost nejen léta 2020. Státy Unie se dohodly na historickém ekonomickém stimulu. Nyní se ukáže, jaké jsou jejich reálné schopnosti.

Nový víceletý finanční rámec Evropské unie společně s prostředky z nového fondu obnovy Unie přinášejí mnohým evropským státům to, co dosud obdivovaly pouze ve vzdálených destinacích jako Japonsko či Spojené státy americké. Vydatné finanční zdroje nabízejí možnosti na naplnění reforem i projektů, které byly dlouho odmítnuté s argumentem, že na ně zkrátka nejsou peníze.

Nyní se však ukáže, jaké jsou charaktery národů a schopnosti jejich vlád. Příležitost může EU jako celek posunout o level výše, ale i přesvědčit bohatší státy, že to ti menší nevědí a vrazit hluboký klín do jejich vzájemné spolupráce.

Slovensko dostalo po vyjednáváních rozjetých ještě během první vlny pandemie covidu-19 nebývalou možnost využít peníze, které dosud pro neschopnost a podvodnosť slovenských aktérů ponechalo ležet na stole. Jde celkem o 8 miliard eur.

K těm přibude 7,5 miliardy eur coby balíček z fondu obnovy. Peníze smí krajina využít na reformní projekty, ale i významné části zanedbané infrastruktury.

Příchozí sedmiletý rozpočet zas na nové projekty a strategie Unie Slovensku nabízí na roky 2021 - 2027 18,6 miliardy eur. A pokud by nestačily, fond obnovy nabízí zvýhodněné půjčky do výše 6,8 miliardy a společné spolufinancování projektů do hodnoty 2,9 miliardy eur.

Naprázdno z Bruselu neodešel ani český premiér Andrej Babiš, který nemá na Evropskou unii dobrého slova. Celkově si v dalších sedmi letech sáhne na prostředky z fondu obnovy ve výši 35,7 miliardy eur. Dalších 15,4 miliardy dostane coby otevřený kredit možných půjček.

Na dalších 7 let Evropská unie Česku nabízí fondy ve výši 27 miliard eur a dotace z fondu obnovy na projekty do výše 8,7 miliardy eur. Výsledek pro premiéra, který vulgárně osočuje evropské představitele a spolu s maďarským vůdcem Orbánem blokuje jeden návrh EU za druhým, více než dobrý.

Nyní přichází čas přeměňovat květnaté předvolební sliby v realitu. Pro Babišovo hnutí ANO jde o velkou příležitost, která přichází v nejvhodnější možnou dobu - před krajskými a hlavně parlamentními volbami. Stát, který v bohatých letech zanedbal investice nyní může nepřímo prezentovat výsledky své práce v podobě nasmlouvaných projektů.

Těch Babiš nasliboval během kampaní v regionech desítky. Doposud však probíhá diskuse jen o zlomku z nich. Kapitoly za celkem osm bilionů korun česká vláda dlouho odmítala představit, argumentovala nimi však při rozpočtech zadlžujúcich zemi i v době přebytku. Útržky PR materiálů z prosince 2019 však ukazují jasně, že investicí budou hlavně resty v energetické a dopravní infrastruktuře.

Ještě větší šanci a v těžké situaci dostávají Slováci. Vláda Igora Matoviča, která dosud zaujala pouze morálními selháními a porušováním pár měsíců starých slibů, musí odstranit krev z očí a připravit zásobník projektů, na které utratí zhruba šest miliard eur evropských zdrojů ročně.

Situace optimistická, ale zároveň ubíjející. Podle poslední zprávy Evropské komise o stavu čerpání eu fondů v jednotlivých členských zemích byly v čerpání pomaleji než Slovensko pouze tři země v celé Unii - Španělsko, Itálie a Chorvatsko.

Dalším dlouhodobým problémem Slovenska je častá chybovost projektů a velká míra korupce. Podle údajů Evropského úřadu pro boj proti podvodům za období 2014 až 2018 bylo na Slovensku zjištěných spolu 1644 podvodných a selhaných nesrovnalostí při čerpání peněz z fondů a zemědělských dotací. Ve zkoumaném období se podezření týkaly až 19,29 procenta všech plateb z rozpočtů soudržnosti a společné zemědělské politiky Unie. To je bohužel s přehledem nejvíce v celé Unii.

Vláda proto musí najít cestu jak změnit stav, kdy je každý pátý slovenský eurofondový projekt podvodem, nebo špatně napsaným. Zároveň musí připravit zásobník projektů, které jim předcházející více než dekádu trvající hegemonie vládnoucí oligarchie nezanechala.

Není čas na vulgární skandujících stěžujících se průmyslníků, stejně však není čas ani na stěžování se na Ficovo vládnutí. Politikaření a zášť mezi politickými tábory, populisty a odborníky musí země odložit stranou. Ve společné komunikaci musí vzniknout národní investiční plán, který bude uskutečnitelný, komplexní a transparentní. Jde totiž o příležitost, která se zcela určitě nebude tak brzy opakovat.

Biztweet Exclusive 0820 naleznete na tomto linku, nebo v našem eshopu. Tvorbu Biztweetu v dalším měsíci podpoříte i nákupem předplatného na stejném linku.