Brexit a Britové. Jak se naplňují sliby populistů?

Těsná většina, která rozhodla o odchodu Spojeného království z Evropské unie slibovala růst země poháněný svobodou. Jak to ovšem vypadá podle dosavadních tvrdých dat?

Odchod Spojeného království z Evropské unie se jako červená nit táhne celou formulací politiky budoucí Evropské unie. Brexit je zcela určitě nejvýznamnější změnou Evropské unie posledních dekád. 
 
Zasahuje do politik desítek států nejen v evropském společenství, ovlivňuje světovou ekonomiku, kreslí návody budoucích vztahů, představuje morální souboj politických proudů a hlavně, zasahuje do života milionů evropských občanů.
 
Ačkoli to, co bude se slovenskými zaměstnanci v Británii není zatím zcela jasné, je známo, že část zaměstnanců již v reakci na nejistotu opustila zemi a rozhodla se vrátit do jiných členských zemí.
 
V reakci na tento jev britská vláda přinesla již během vyjednávání o brexitové dohodě pod taktovkou premiérky Theresy May soubor opatření, která mají definovat pozici zahraničních pracovníků.
 
Zaměstnavatelé, průmyslové skupiny a komunitní skupiny ve Spojeném království od té doby smí poskytovat občanům Evropské unie praktické rady o tom, jak požádat o korektní status pomocí nového souboru nástrojů vydaného tamním Ministerstvem vnitra.
 
Na přípravě nástrojů se podíleli samotní britští zaměstnavatelé. Vznikla tak jednoduchá interakční online příručka obsahující videa, letáky, plakáty a návody k tomu, jak vyřešit status zaměstnance z jiné země Evropské unie.
 
Čtěte také:
 
 
 
Nový status přistěhovalce má podle ministerstva vnitra pomáhat cizincům z Unie, aby nezůstali po Brexitu v nelegálním vztahu k pobytu, který by je mohl stát nejen pracovní místo.
 
Soubor pravidel a návodů jak se v nich vyznat má vyřešit také status přistěhovalých rodinných příslušníků zahraničních pracovníků. Nicméně, ačkoli britská vláda neustále přizvukuje význam zahraničních pracovníků pro společnost, nejistota u zaměstnavatelů přetrvává.

Místo cizince nebude pracovat domácí

Namísto populistických slibů o náboru domácích pracovníků už před realizaci odchodu z Unie dochází k nezanedbatelným škrtům pracovních míst zahraničních pracovníků bez náhrady.
 
Manchesterský aktivista Andy Hickmott připravil seznam více než 350 firem a institucí, které v součtu zruší přes 215 tisíc pracovních míst. Ve finančním vyjádření to znamená ztrátu šesti miliard liber.
 
Nejvíce pracovních míst škrtá maloobchod, následuje sektor dopravy a automobilový průmysl. Zpomalení výroby oznámily Jaguar Land Rover, Ford, Nissan, Vauxhall či Honda.

Aktuální čísla však ještě překonávají očekávání Hickmotta. Čísla, vycházející z oficiálně oznámených propouštění hovoří o tom, že v květnu 2019 byla známá ztráta více než 230 tisíc pracovních míst, které zaměstnavatelé škrtnou pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Roční ztráta příjmové části rozpočtu přesahuje 6,7 miliardy liber a automobilový průmysl je mezi redukcemi na prvním místě.

Ztráty Velké Británie ovlivněny Brexitem v květnu 2019
 
- 230 tisíc pracovních míst
- 6,7 miliardy liber v příjmu státního rozpočtu

Brexitové ztráty pro některé jiné země představují příležitost. Mezi nejvýraznějších hráčů patří Nizozemsko. Nejisté firmy z Británie přitahuje příznivým zdaněním zaměstnaneckých příjmů a firemních zisků.
 
Podle americké analytické společnosti Stratfor však bude problémem evropského trhu hlavně flexibilita pracovního práva, či jazyková bariéra. Dobře placení anglicky mluvící pracovníci budou podle mnoha předpokladů trnem v oku občanů několika evropských zemí, kde by mohli sídlit. Příčinou je narůstající nacionální populismus. I podle Sratforu má proto Amsterdam nejvýznamnější příležitosti lovit pracovníky odcházející z Británie a Brity, kteří budou nuceni stěhovat se pro přesídlení pracoviště v Nizozemsku. Šance však analytici dávají i německému finančnímu centru ve Frankfurtu.

Špatnou zprávou pro Velkou Británii je i stahování významných počtů bankéřů BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale do Francie, kde banky sídlí. Další firmy volí jednodušší cestu a anglicky mluvící trh neopouštějí díky přesunu do irského Dublinu (například pojišťovna AXA).

Bye, bye kapitál

Pryč z Velké Británie neproudí jen pracovní síly a jimi produkované hodnoty. Bolestivý bude také odliv kapitálu, který zas vytvoří příležitosti pro kontinentální Evropu. Podle agentury Bloomberg Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank a UBS přesunou aktiva v hodnotě více než 800 miliard eur z Londýna do Frankfurtu.

Obecně se však při Brexitu není moc na co těšit. Negativa podle více poznatků převyšují příležitosti. Vliv na evropskou a českou ekonomiku bude v každém scénáři vývoje hlavně negativní. Hraje se jen o to, jak se na to ekonomiky a podnikatelské prostředí připraví.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Text je součásti analýzy pro Republikovú úniu zamestnávateľov 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb