Jednotná minimální mzda. Zmizí politický populismus a handrkování s odbory?

I když evropská integrace není v zemích V4 sexy tématem, stanovení společného principu výpočtu minimální mzdy by zastavilo politickou korupci.

Jedním z velkých integračních plánů Evropské unie, které formulovala již předcházející Evropská komise a zájem dotáhnout projekt avizovalo i její nové složení, je zavedení principu jednotné minimální mzdy v Evropské unii.
 
Konkrétních návrhů opatření a jejich rozsahu je několik a čekají na vývoj po ústupu koronakrize a provedení Brexitu. Zjednodušeně řečeno však lze formulovat navrhovaný princip sjednocení systému výpočtu minimální mzdy napříč ekonomikami jednotlivých členských států Unie.
 
Reálně vypadá hlavně návrh na zavedení principu, který by minimální mzdu stanovil na úrovni zhruba 60 procent mediánu mezd v každé členské zemi. Jde tedy o systematický mechanismus, který by se přizpůsobil regionálním specifikům a vedl by k odpolitizování mechanismu stanovení minimální mzdy jednotlivých členských zemí.
 
Už na začátku procesu zvažování opatření se však ozývají hlasy, které návrh nedostatečnou znalostí problematiky, nebo záměrně, očerňují. Populističtí politici nepravdivě informují, že by šlo o návrh 60 procent průměrné mzdy, popřípadě rozšiřují lež o tom, že Evropská unie plánuje zavádět jednotnou částku minimální mzdy na základě požadavků bohatších členských států.
 
Čtěte také:
 
 
 
Na Slovensku končící vláda Petra Pellegriniho v roce 2019 zavedla automat s logikou 60 procent průměrné mzdy bez širší diskuse. Kromě toho, že takový návrh nepodporovala ani samotná Unie, tak zřejmě bude docházet k ex post přehodnocování opatření.
 
V případě naplnění převahy euroskeptických hlasů v příštím rozhodování o evropských politikách lze předpovědět, že schvalování podoby jednotné minimální mzdy v Evropské unii podstoupí obstrukce, případně se rozředí do zobecněného obsahu navrhovaného opatření.
 

Text je součásti analýzy pro Republikovú úniu zamestnávateľov 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb