Kellner v privatizaci. Jak se kalila mocná PPF

Kellner a spol. začínali v malém. Alespoň tvrdí, že spočátku nešlo o žádný kalkul budování jednoho z nejmocnějších impérií ve střední Evropě, ale opatrný vstup do prostředí, které vnímali jako divoké a postupovali proto krok za krokem.

 

První kapitál – údajně 40 milionů korun – pocházel od dvojice funkcionářů státního podniku Sklounion Teplice. Šlo o Štěpána Popoviče a Stanislava Přerosta. Oba dodnes vysvětlují proč se coby prominentní státní úředníci rozhodli půjčit tehdy bezejmennému zájemci o privatizaci na onu dobu slušný balík peněz. Předmětem zájmu je jistě i původ peněz, to, kdo jim částku pro neznámého podnikatele umožnil uvolnit.

Nutno dodat, že něco jako transparentnost tehdy neexistovalo. Dlouhá léta se nevědělo, kdo vůbec za PPF stojí. A to ani v době, kdy už skupina hrála skutečně vysokou ligu.

I v případě dvojice investorů byly alespoň střípky o jejich finanční injekci prozrazeny až později, kdy bylo nutné veřejnosti ozřejmit, kdo za skupinou stojí. Štěpán Popovič tehdy přišel s informaci o 40 milionech podmíněných kapitálovým vstupem do podniku. Jenom stručně zazněla také informace o tom, že do fondu vstoupil také bývalý Kellnerův nadřízený obchodní partner Milan Maděryč.

Skupina už v roce 1993 získala v prvním kole kuponové privatizace 1,4 procenta bodů což ji umožnilo ovládnout zhruba dvě stovky podniků v hodnotě pěti miliard korun. Nepoměr mezi investicemi a objemem podniků s údajnou hodnotou 5 miliard korun nebyl vysvětlen. Stejně bylo a je možné polemizovat o skutečném počtu podniků s podílem PPF v počátcích privatizace. Objemně prezentovaný nájezd se mohl hodit marketingu a budování důvěryhodnosti před dalšími obchodními kroky.

"Probíhaly aukce, kde se za podniky platilo kupóny. Nejprve jsme o sobě museli dát vědět a přitáhnout pozornost a hlavně držitele kuponových knížek. Potom bylo potřeba se probrat zhruba dvěma tisíci podniky a najít ty správné. Na to jsme měli kombinaci mladých studentů a ekonomů ze starší školy, pány, kteří zažili předsocialistickou ekonomii," vzpomíná v rozhovoru pro seznamzpravy.cz na začátky jeden ze zakládajících partnerů Kellnerových fondů Ladislav Bartoníček.

Čtěte také:

Kellner - Vinkler - Maděryč. Jak vznikl zárodek PPF?

Korona postihla projekt "hedvábné stezky". Zasáhne i Kellnera a změní čínskou strategii

Kellnerův kamarád do deště Milan Vinkler

Příběh jednoho ze zakladatelů fondu nevyznívá po letech tak ohromně, jako šířila marketingová aura kolem PPF v minulosti. Bartoníček přiznává, že mu bylo ekonomické soukromé vzdělání k ničemu, bylo tehdy nevyhnutné jednat bezhlavě a hned. Výsledkem bylo nakoupené nesourodé portfolio firem bez jasnější vize co s nimi. Tam se skupina učila konsolidovat. Propouštět, zavírat, prodávat, restrukturalizovat.

"Za kupony jsme získali akcie firem a s těmi se obchodovalo. Buď přes trh, nebo jsme kupovali bloky akcií od ostatních fondů. Trvalo nám jistou chvíli dobrat se k tomu, že dává smysl za poslední procento do 51 procent dát víc peněz v přepočtu na akcii, než kolik stála ta předtím. Protože teprve toto procento dává možnost s podnikem pracovat a je tam majoritní prémie." popisuje jak se učili holé základy akvizičních principů.

Parta z PPF tedy navzdory prominentnímu vzdělání a zkušenostem ze socialistického obchodu mimořádnými byznys znalostmi nevynikala. Učila se a využívala marketingu společně se známostmi. Uměla být také tvrdá. Takřka všude, kde vkročila, následovaly konsolidační škrty, změna manažmentu, či ještě razantnější zásahy.

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb