Babišovy koblihy. Jak Agrofert ovládl československé pečivo

Pro Andreje Babiše se v politickém marketingu stala příznačným symbolem kobliha. Své nezastupitelné místo má ovšem také v podnikatelské části jeho kariéry. Ukázka knihy Z Bureše Babišem.

 
Pekařský sektor v Česku a na Slovensku je Babišovými podniky tuze saturován. Dokonce do té míry, že má problém k impériu přikupovat cokoliv dalšího. K tomuto byznysu se přitom Agrofert dostal vzhledem k jeho historii poměrně nedávno.
 
Konkrétně v roce 2004. Tehdy Agrofert oznámil ovládnutí společnosti Penam. Firma vznikla v roce 1999 jako uskupení dvanácti pekárenských a mlynářských firem. Ty se původně sdružily, aby mohly čelit vzrůstající konkurenci velkých firem. Pekárny z Moravy, které vlastnily také tři mlýny, stály Agrofert 500 až 600 milionů korun.
 
V dalších letech k Penamu v potravinářské divizi holdingu přibyly další podniky. Ke skupině se postupem času připojili Pekárna Zelená louka, maďarská pekárenská společnost Ceres Sütőipari Zártkőrüen Működő Részvénytársaság, výrobce zmraženého pečiva Profrost, slovenské Šarišské pekárny a cukrárny, či německý gigant Lieken.
 
K nejvážnějšímu zádrhelu pekárenské expanze holdingu došlo na jistou dobu v roce 2011. Agrofert byl při chuti a oznámil záměr ovládnout pekárny konkurenční sítě United Bakeries.
 
Jejich majitel Euro Bakeries Holding vznikl spojením dlouho nejsilnějších hráčů na trhu pečiva – firem Delta Pekárny a Odkolek. V případě úspěchu obchodu by Agrofert držel pod kontrolou 25 pekáren jenom v České republice. Samotný by držel třetinu trhu celého regionu.
 
Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu
 
Český regulátor neměl s transakcí problémy. Agrofertu pouze nařídil zavázat se k pozdějšímu prodeji čtyř pekáren. Záměr holdingu Andreje Babiše ovšem narazil na odpor slovenského protimonopolního úřadu. Slováci věc natahovali a bylo jasné, že mají s prudkým atakem Agrofertu problém. Nakonec v roce 2012 obchod zamítli.
 
Andrej Babiš tvrdil, že slovenský protimonopolní úřad použil při posuzování nesprávnou metodiku. Do slovenského trhu prý nezapočítal všechny hráče, United Bakeries a Penamu ze sítě Agrofertu pak přisuzoval převeliký podíl na trhu. Kvůli posudku slovenského úřadu United Bakeries odstoupila od smlouvy.
 
Dva roky po neúspěchu však Andrej Babiš dosáhl své také na Slovensku. Přes firmy spřízněné s Agrofertem obešel nařízení úřadů a získal stěžejní bratislavskou a žilinskou pekárnu.
 
Žilinskou pekárnu Peza ovládla společnost Arfos, ve které byl předsedou představenstva advokát Tomáš Šimonovič. Ten byl několik let pracovníkem právní kanceláře Vojtecha Agnera, člena vedení Agrofertu a Babišova dvorního advokáta.
 
Další kapitoly Z Bureše Babišem:
 

Z Bureše Babišem: Elena Trenčianska

Z Bureše Babišem: Jak to bylo s StB?

Společnost Prvá Bratislavská Pekárenská, která provozovala největší bratislavské pekárny, zase odkoupila malá zemědělská firma Majetky. Už od prosince 2013 byl jejím majitelem český Penam z holdingu Agrofert. Andrej Babiš tedy udělal na trhu s pečivem rychlý, ale výrazný průnik. Dodnes mu pekárny zajišťují výrazný vliv na obchod i zemědělce.

O podivné nákupy na Slovensku se v roce 2017 začal zajímat Brusel. Evropské úřady od té doby tlačí na slovenský antimonopolní úřad, aby převody majetku prověřil. V budovách Agrofertu proto dokonce vykonali razie. Kolem slovenského prověřování je však nezvykle ticho a na veřejnost nevychází žádná jiná informace než ta zpochybňující, kterou vypouští marketing a právní oddělení Agrofertu.

Přesto v roce 2019 dostal holding Agrofert zelenou také od českého regulátora - - pro nákup zbytků pekárny United Bakeries (zhruba 15 procent trhu). Dostal ovšem podmínku prodat několik svých závodů, takže transakce je nadále sledována.  

 
 
Ukázka kapitoly z publikace Z Bureše Babišem, Tomáš Lemešani