Biztweet Exclusive: Evropská unie na rozcestí

Koronakrize ještě výrazněji odkryla charakter nacionalistického populismu šířícího se napříč starým kontinentem.

První reakcí jednotlivých vlád členských států bylo ve většině případů izolování se od zbytku Unie. A to nejen v územním slova smyslu. Státy často ignorovaly ohlašování vzájemných opatření, nezajímaly se o možnou odbornou či materiální koordinaci a naopak pokoušely se navzájem soupeřit o potřebné hodnoty pro boj s pandemii.

Na Brusel se začaly obracet povětšinou až s otázkou na finanční pomoc. Nataženou ruku přitom často doplňovala kritika vlád, že za nezvládnutí nástupu pandemie může Evropská unie. Marketingově se tak pokoušely zbavovat odpovědnosti a občanům zatajit například to, že vůbec nevstoupily do společného nákupu zdravotnických prostředků, logistické spolupráce, odborné spolupráce, či mechanismů stimulování ekonomiky.

Výsledkem jsou zarážející výsledky veřejného mínění, kdy tak v Česku i na Slovensku občané děkují za pomoc v boji proti koronaviru Číně. Jde o zemi, která těsně před krizí získala masivní podporu Evropské unie. Zdravotnické prostředky byly komunistické zemi Bruselem darované v rekordním objemu, bezplatně a diskrétně. Čína si totiž přála nedráždit obyvatelstvo tím, že situaci nezvládá a potřebuje pomoc Evropské unie.

Už o pár týdnů evropské státy jako Česko doslova prosí Čínu, aby jim dodala mnohem menší množství zdravotnického materiálu. Ten jim komunisté prodávají a ještě submisivní vlády nutí veřejně autoritářskému režimu děkovat. Slovenský fenoménem je zas názor lidí, že kvalitní pomoc v boji s pandemií nabídla Ruská federace. Fakt, že s bojem s pandemií nemá na Slovensku absolutně nic společného ukazuje sílu ruské propagandy na slovenských dezinformačních serverech.

Biztweet Exclusive: Ideologie a populismus namísto reforem

Biztweet Exclusive: Méně je někdy více

Biztweet Exclusive: Ani doba koronavirová neznamená konec

To vše potvrzuje, že Unie musí reagovat a přimět členské státy k tomu, aby s ní hrály rovnou hru. Rekordní masivní ekonomická stimulace ze společných zdrojů by měla být spojena také s přebudováním vzájemné komunikace a přístupu k samotným evropským občanům.

V březnu jsme se na Biztweetu zabývali hlavně cestami, kterými by se mohla Unie snažit dostat k novému nádechu v podobě renesance vzájemných vztahů členských států. Institucionální, ekonomická, či strukturální reforma Evropské unie bude nezbytná. Scénáře hovoří o přiblížení, vzdálení i rozkolejení Unie na více proudů. Která cesta je nejreálnější?

Biztweet Exclusive 0520 naleznete na tomto linku, nebo v našem eshopu. Před nákupem stačí podstoupit rychlou registraci, kde nám postačuje váš email.