Scénáře vývoje Evropské unie: Plán Juncker

Evropská unie čelí několika výzvám. Jejich řešení je spojeno i s možnostmi změn směřování celého společenství. Jeden ze scénářů načrtl bývalý předseda Evropské komise.

Těsně před koncem svého mandátového období Jean-Claude Juncker představil na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku svou vizi budoucnosti Evropské unie.

Juncker v ní vyzval poslance Evropského parlamentu, aby pomohli udělat z Unie globálního hráče a z Eura měnu mezinárodního obchodu.

"Evropa musí přijmout svůj osud" s procesy přenášení nezbytných pravomocí na posílení ekonomiky a postavení Evropské unie. Evropská suverenita by podle Junckera neměla být namířena proti nikomu konkrétnímu a v tomto duchu musí Evropa zůstat tolerantním otevřeným kontinentem, ne pevností otočenou zády k ostatním částem světa. V rámci své vize Juncker definoval, že Unie musí být "silou, s níž je třeba počítat" a výsledkem má být Evropa ovlivňující celosvětové záležitosti jako suverénní aktér v rámci mezinárodních vztahů, aniž by zastínila zájmy národních států.

Součástí tohoto stavu má být vynesení Eura na pozici světové rezervní měny, která by posílila Evropskou unii na úroveň Spojených států amerických. Toto posílení Evropy se stalo v ideách Junckera a dalších evropských politiků akutnější s vítězstvím Donalda Trumpa v roce 2016. To znamenalo rozkol zahraničně-politických priorit Evropské unie a Spojených států.

Rozkol v partnerství

USA se ukázaly nejen v otázce klimatických změn (Pařížská dohoda), politiky vůči Blízkému východu (Íránská jaderná dohoda a politika vůči Izraeli), ale i pozice vůči obchodním dohodám a clům (obchodní válka a zpochybnění obchodních dohod s EU - T-TIP a jihovýchodní Asií - TPP).

Právě tento rozkol mezi politikou Donalda Trumpa a Evropské unie znamenal průlom v poválečném uspořádání, které vedlo k úzkému spojenectví těchto dvou bloků. Výsledkem mělo být vytvoření vlastních evropských kapacit, které udělají z Evropy nezávislého aktéra s dostatečnými kapacitami k dosažení vlastních cílů.

Tyto cíle znamenají hlavně změny v rámci politických institucí a pozic na úrovni Evropské unie. Již v roce 2017 Juncker navrhoval zkombinování pozice předsedy Evropské komise s pozicí předsedy Evropské rady do jedné, o níž by se rozhodlo prostřednictvím volební kampaně. Díky tomu by nové nastavení Evropské unie postupně mohlo snižovat počet předsedů, kterých je v současnosti pět.

Čtěte také:
 
 

Evropská energie. Unie hledá cestu k soběstačnosti

V duchu s těmito návrhy v roce 2019 Juncker navrhl posilování Evropské monetární unie. To má být dosaženo přes vytvoření Bankovní unie a Sdružení kapitálových trhů. To vytváří tlak na Evropskou radu, parlament a členské státy, aby přijaly návrhy představeny Evropskou komisí. V tomto směru se očekává i tlak na prosazení společných celoevropských kandidátek do Evropských voleb v roce 2024. V kontextu tohoto směrování Juncker podpořil rozvoj pan-evropského patriotismu, který by vytvořil atmosféru pozitivní identity s evropskými institucemi.

Dalším cílem Jeana Claude-Junckera je postupné zrušení práva veta pro jednotlivé země v oblasti zahraniční politiky. Namísto toho se má rozšířit využívání hlasování kvalifikovanou většinou ve více oblastech, nejen v oblasti zahraniční politiky, ale také v oblastech daňových pravomocí, které by již jednotlivé země nemohly blokovat.

V duchu tohoto návrhu Juncker podpořil také stav, kdy by měly být rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie implementovány a respektované v zemích Evropské unie zejména v oblastech právního státu.

Kompromis v migraci

Junckerův plán se také snaží vytvořit základy Evropské azylové politiky. Prvním z cílů je definování migračních cest pro bezpečné nasměrování migrantů a uprchlíků na vytvoření procesů legální migrace, které by zabránily množství úmrtí ve Středozemním moři a vytvořily prostor pro přilákání nových kvalifikovaných migrantů, jejichž Evropská unie potřebuje.

Součástí tohoto plánu je i posílení pohraniční stráže Evropské unie o 10 tisíc nových zaměstnanců v oblastech s největším náporem nových migrantů. Tento krok měl být znakem solidarity mezi zeměmi Evropské unie v oblasti migrace. Cílem musí být kompromis, který zachrání integritu Schengenského prostoru a zaručí budoucnost této zóny svobody pohybu 19-ti zemí.

Poslední oblastí, v níž se Evropská unie podle Junckera musí aktivizovat, je partnerství vůči Africe, kde je podle něj nezbytné vytvořit partnerství přesahující téma dárců a příjemců a připravit dohodu zaměřenou na rozvoj investic mezi oběma stranami a komplexní dohodu o volném obchodu. Proto Junker navrhl novou Alianci pro udržitelné investice a pracovní místa mezi Afrikou a Evropskou unií. Podle jeho návrhů by mohla taková aliance vytvořit během příštích pěti let v Africe až 10 milionů pracovních míst.

Možné dopady scénáře na evropské zaměstnavatele:

 • zdražení nebo omezení přístupu některých bankovních produktů, vynucené dotvořením Bankovní unie a dalších stabilizačních a pojistných finančních mechanismů
 • pokračující snadná dostupnost hlavních podnikatelských bankovních produktů
 • Sdružení kapitálových trhů jako nový orgán podporující vroucnější financování podnikatelských projektů
 • silnější slovo Evropské komise, která tlakem prosazuje zrychleně klíčové hospodářské, ale i pracovněprávní reformy
 • riziko přijímání evropských nařízení, která nebudou brát v úvahu regionální specifika
 • vytváření systému přijímání kvalifikovaných pracovníků ze třetích zemí
 • Afrika jako nová investiční a exportní destinace
 • riziko četných protestů a obstrukcí zemí s nacionalistickými vládami
 • riziko poklesu objemu evropských fondů využívaných tuzemskými příjemci
 • příležitosti čerpání inovačních a ekologických eurofondů, podpora nových oblastí podnikání

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Text je součásti analýzy pro Republikovú úniu zamestnávateľov 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

 • 5 Kreditů
 • Přístup k exkluzivnímu obsahu
 • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

 • 1 Kredit
 • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

 • 10 Kreditů
 • Přístup k exkluzivnímu obsahu
 • Objednávka služeb