Skandál Tatry v Indii pokračuje

Soud pokáral a potrestal indický vyšetřovací úřad a ministerstvo obrany za pokus o zastavení vyšetřování zvláštního obchodu s tradiční československou firmou Tatra.

 
Skandál se týká období před tím, než se značky ujala Czechoslovak Group miliardářské rodiny Strnadů.
 
Skandál se týká obchodníků se zbraněmi Ravindera Rishiho a Sanjaye Bhandariho. Obchodní firma Ravindera Rishiho Vectra Group, registrována ve Velké Británii, měla léta vybavovat pro stát nevýhodní obchody s Tatrou. Vectra později patřila na černou listinu embargovaných obchodníků se zbraněmi.
 
Centrální úřad pro vyšetřování (CBI) a ministerstvo obrany Indie chtěli případ uzavřít. Podle Speciálního soudu však úřady záměrně zabraňovaly řádnému vyšetření tím, že proces obstruovaly.
 
 
Vedoucí vyšetřovací - důstojník CBI - podle soudce nečinil žádné úsilí k vypracování požadované zprávy k případu. Do ní měl vyšetřovatel zapracovat třeba metodiku armádních nákupů z konkrétních let.
 
Ravinder Rishi, jako spolumajitel tatrovky, měl podle podezření prodávat vozidla Tatra indické armádě nestandardně - po kusech a přes prostředníky, které sám vlastnil. Uměle tak zvedal cenu nákupu. Kvůli nekalému obchodu měl také uplácet úředníky a celníky.
 
Čtěte také:
 
 
 
 
Po roku 2011, kdy se indičtí vyšetřovatelé po podnětu některých armádních špiček, začali případem zabývat měl zákaz návštěvy Česka, či Slovenska, kde sídlili firmy navázány na bývalou tatrovku. Úřad vyšetřovatele se obával ovlivňování svědků.
 
Speciální soud opakovaně vyjádřil znepokojení nad tím, že se úřady snaží došetření případu vyhnout. Ravinder Rishi v roce 2016 po vážné nemoci zemřel. I tehdy se úřady pokoušeli případ uzavřít. Soud však tvrdí, že je důležité došetřit, kdo byl do korumpování zapojen. Uplácet na ministerstvu obrany pro schvalování kontraktů měl Rishi také u kontraktů pro jiné firmy.
 
Další embargovaný obchodník se zbraněmi, zapojen do kontroverzních obchodů s Tatrou Sanjay Bhandari byl navíc aktivní také po vypuknutí skandálu. Dnes je úřady evidován jako uprchlý. Oba obchodníci mají blízko k politikům.