ECB stimuluje ekonomiku. Na rizika se však připravuje

ČNB už postupně utahuje šrouby. Jakou taktiku v přípravě na krizové scénáře volí Evropská centrální banka?

Úkolem Evropské centrální banky (ECB) bylo v období po finanční krizi z roku 2008 stabilizovat evropské finance a přinést opatření, která na jedné straně oživí evropskou ekonomiku a na straně druhé vytvoří prostředí pro stabilizační mechanismy, které zabrání vytváření rizikových faktorů v budoucnosti.

Poslední zprávy z ECB signalizují, že evropský regulátor přesouvá zřetel na rizika, která přináší aktuální politické dění. Jde hlavně o hrozby vyplývající z ochranářské politiky Spojených států amerických a odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Rada guvernérů však naznačila svou připravenost reagovat i dalšími stimulačními opatřeními. Ty by znamenaly kontrast oproti opatrnější reakci z období na konci roku 2018.

Úroková míra z vkladů ECB je už více než pět let záporná a od roku 2016 je rekordně nízká.
 
Trend se nemění ani po posledních zasedáních Rady guvernérů. Ta ponechala klíčový úrok na rekordním minimu 0%. Sazba na jednodenní refinanční operace zůstává na 0,25% a depozitní sazba na -0,50%.

sazby ECB
hlavní sazba 0 procent
jednodenní refinanční operace 0,25 procenta
depozitní sazba -0,5 procenta

Více volnosti bankám

Rada guvernérů očekává, že v krátkodobém horizontu hlavní úrokové sazby zůstanou na aktuálních úrovních, nebo ještě klesnou. Stálým cílem je růst spotřebitelských cen blízký inflačnímu cíli ECB.

Od 1. listopadu 2019 ECB obnovila program nákupu aktiv (asset purchase programme, APP). Měsíční objem činí 20 miliard eur. Program skončí až v době kdy ECB začne zvyšovat klíčové sazby.

Čtěte také:

Stát na privát nestačí. Mateřské školky ovládá kapitál

Jak si zničit stranu. ČSSD ukazuje, že si krach zaslouží

Moravskoslezský kraj už nestihne čerpat peníze pro projekt u dolu Barbora

Ve střednědobém horizontu se regulátor snaží dosáhnout meziroční míru inflace těsně pod dvěma procenty.

Rada rovněž akcentovala potřebu zachovat delší dobu vysoký stupeň akomodace v nastavení měnové politiky, neboť aktuální i očekávaná inflace zůstává pod inflačním cílem ECB.

ECB také uvedla, že se bude snažit najít způsob, jak utlumit vliv negativních úrokových sazeb na banky. Ty již delší dobu žádají například osvobození části bankovních rezerv od poplatků.

První náznaky problémů

Ekonomika Unie v posledních týdnech signalizuje vzestup několika obtíží. Německá výroba byla hluboko v krizi. Německé desetileté výnosy padají na rekordní minima. Na druhé straně se sentiment zlepšil a ukazatele růstu úvěrů, či aktivity v sektoru služeb se ukázaly jako odolné.

ECB naznačila, že by mohla být přijata další opatření na stimulaci ekonomiky eurozóny, a že zkoumá možnosti "včetně způsobů, jak posílit své budoucí pokyny týkající se politiky sazeb, zmírňující opatření, jako je například navržení odstupňovaného systému rezerv, a možnosti týkající se velikosti a složení potenciálních nových čistých nákupů aktiv. "

ECB naopak ustoupila od svých plánů na případné zpřísnění měnové politiky. Měnový výbor si uvědomuje potřebu déletrvající silně akomodativní měnové politiky, a upozornila, že v případě méně příznivého výhledu pro střednědobý horizont je připravena pracovat s dostupnými nástroji tak, aby se ujistila, že se inflace bude postupně přibližovat k vytčenému cíli.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb