Taxikář = šmejd. Platí zaužívaná rovnice?

V kriminalitě spojené s provozováním přepravy osob účastníci trhu pokračují. Zákony porušují konvenční taxikáři i řidiči digitálních platforem taxislužeb. Podezření směřují také ke provozovatelům.

 
Velmi výrazným faktorem, který zasahuje do dalšího vývoje v oblasti podnikání v taxislužbách je i rozvíjející se vztah řidičů klasických taxislužeb a řidičů digitálních platforem taxislužeb. 
 
Gro taxikářů už prochází změnou stereotypu myšlení z 90. let, kdy taxikáři prováděli drogovou, či kuplířskou kriminální činnost. Stále velká část však na bývalé období pohlíží jako na léta blahobytu a snaží se je zopakovat. 
 
Podle informací Biztweetu, které vycházejí z policejních statistik, bylo od počátku roku 2017 zaznamenáno několik protestů ze strany taxikářů vůči nově se prosazujícím digitálním aplikacím taxislužeb. Někteří taxikáři se dokonce aktivně zapojili do pronásledování řidičů, kteří, podle jejich mínění, nabízejí služby prostřednictvím aplikace Uber. Strážníci policie přijímali i několik telefonátů za směnu s oznámením o podezření, že řidič s aplikací jezdí.

Byly zaznamenány případy, kdy si sami taxikáři objednávali jízdu přes danou aplikaci a na řidiče, které na přivolání reagovali, volali policejní hlídku. V mnoha případech se skutečně jednalo o placenou jízdu a řidič neměl doklady potřebné k výkonu taxislužby.

Taxikáři v Praze neustále argumentují skutečností, že kdosi prohlásil, že služba, kterou poskytuje společnost Uber je nelegální. Policie však konstatuje, že nejde o přesnou interpretaci.

Policie dále potvrzuje, že pro aplikaci Uber jezdí i řidiči taxíků, kteří mají všechny doklady. Existuje zde také problém s tím, jak řidiče digitálních platforem taxislužeb postihovat. Existovaly totiž rozpory o tom, zda je se zákazníkem uzavřena smlouva již před objednanou jízdou.

Cizinci a organizace

 

Podle zkušeností strážníků jezdí pro aplikaci Uber studenti, nezaměstnaní, nebo lidé, kteří si chtějí jen přivydělat. Tito lidé, podle zjištění, nemají žádné informace o tom, že by se mohli dopouštět porušování pravidel.
 
Mnozí z kontrolovaných řidičů ani netušili, že by měli mít doklady, které by je opravňovaly k provozování taxislužby.

Zajímavým poznatkem z kontrol policie je i fakt, že mnoho z řidičů jezdících přes aplikaci Uber pochází ze zahraničí. Pražské jízdy často dělají občané Velké Británie, Ruské federace, Ukrajiny, Slovenska, Uzbekistánu či Kazachstánu. Problémem z pohledu policie bylo například to, že si tito řidiči často pronajímají auta z půjčovny a neznají jeho jízdní vlastnosti, případně nezajistí správné technické parametry vozidel taxislužby.

Policie upozorňuje, že ze systému, kdy pro aplikaci jezdí cizinec s vypůjčeným autem viditelně vzniká organizované prostředí řízené půjčovnami automobilů.

Co kontrola to pokuta

Půjčovny s nevyužitými kapacitami, často samotné verbují řidiče, přičemž některé z nich mají v systému až 120 lidí. Jde tedy o formu taxislužby, která však zůstává mimo meze zákonně regulovaného prostředí.

Policie zaznamenala hiring procesy těchto půjčoven, kdy v pracovních inzerátech na internetu nabízeli výdělek 3000 korun za den a zahraniční dovolené. Zprostředkovatel práce řidičům nenabízí kompletní technické údaje vozidel a policie ze záměru ztížit identifikaci vozidel podezřívala samotnou službu Uber, která podle policie musí o systému vědět, nebo jej dokonce aktivně podporuje.

Poměrně značný problém z pohledu policie je, že daní naverbováni zahraniční řidiči často neznají prostředí, kde jezdí. Často tak sledují GPS navigaci, nevěnují dostatečnou pozornost jízdě, přehlížejí zákazy vjezdu, nebo jezdí v jednosměrných ulicích v protisměru.

Podle statistiky poskytnuté magistrátem na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím proběhlo v Praze v roce 2018 celkově 212 kontrol u vozů společnosti Uber, z čehož byly pouze tři bez závad.
 
Čtěte také:
 
 
 
 
U služby Bolt šestnáct kontrol s šestnácti porušeními zákona. U klasických vozidel taxi bylo 591 kontrol se 73 závadami. Alternativní služby dokázaly toto skóre ještě vylepšit v prvním letošním pololetí, kdy proběhlo 61 kontrol u Uberu a 16 u Bolta a ani jedna nebyla bez závad.
 
Za rok a půl tak v Praze Uber vyfasoval pokuty v celkové výši 33 milionů korun. Bolt jen milión a čtvrt a zbytek taxislužeb sedm a půl milionu. V případě Bolt jsou kontrolorem po provedené kontrole blokovány služby a další kontroly tak fakticky nejsou možné bez výměny telefonu a platební karty.

Policie se však věnuje i problémům v oblasti konvenčních taxislužeb. Opakuje dlouhodobý jev, kdy taxikáři v zájmu navýšení zisku podvádějí v údajích taxametrů. Dělají to prostřednictvím na černém trhu nabízených softwarů. 

Ověrené triky nevymizely

Problém pochází již z minulosti, ale policisté ho označují jako nejčastější prohřešek také v současnosti. Problémem z hlediska strážníků je dohledání prokazatelných informací. Teprve při nahromadění opakovaných stížností zákazníků odesílají taxametr na expertizu. Během ní je řidič často dočasně odstaven od výdělečné činnosti za což hrozí policii v případě nepotvrzení podezření právní problémy.

Častými prohřešky řidičů klasických taxislužeb je také nevydávání dokladů o zaplacení, nezapínaní taxametrů, či triky, kdy cizincům vyúčtují jízdu v eurech u částky, která byla taxametrem napočítáno v korunách. Policie také prokázala organizovanou snahu vyhýbat se pokutám. Mnoho pražských taxikářů si platí právní služby jistého advokáta, který správní řízení o výši pokuty obstruuje stížnostmi natolik, že rozhodnutí o pokutě nevyjde v zákonem stanovené lhůtě, čímž nárok na její udělení zanikne.

Z policejní zprávy obecně vyplývá, že v oblasti podnikání v taxislužbě existuje stále mnoho negativních stereotypů. Týkají se tak nových forem jízd zprostředkovaných digitálními platformami, jakož i konvenčních dlouholetých taxikářů. Do velké míry je stále rozšířená kriminalita zapříčiněná nejasnými pravidly pro které policejní orgány nedokážou jednat efektivně.
 
 
Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb