Podpora obnovitelných zdrojů na Slovensku diskriminuje menší hráče

Podle odborníků a podnikatelů z oblasti fotovoltaiky jsou pravidla pro podporu malých zdrojů zelené elektřiny nespravedlivé. Z podpory profitují velcí producenti. Malí jsou diskriminováni.

Institut lokálních zdrojů zavedla novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů platná od počátku roku 2019.

V zákoně je lokální zdroj pojmenován jako malá elektrárna, která může do sítě poslat maximálně 10 procent svého výkonu.

Lokální obnovitelné zdroje energie, které si jejich majitelé vybudovali pro vlastní potřebu, nemohou připojit do sítě bez platby za přístup do distribuční soustavy a bez smlouvy o převzetí odpovědnosti za odchylku. Podle Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu a OZE (SAPI) jde o porušení platné legislativy, které mimo jiné zhoršuje podmínky pro splnění závazku Slovenska zvýšit do roku 2020 podíl OZE na 14 procent.

"Výrobce z OZE zaskočily podmínky připojení nových lokálních zdrojů. Distribuční společnosti žádají potvrzení o odpovědnosti za převzetí odchylky a uzavření smlouvy na platbu G-komponentu, kterou dokonce podmiňují výměnu elektroměru a spuštění do provozu," uvedla asociace SAPI.

Čtěte také:

Ministerstva předloží vládě nový plán čisté mobility

Premiérova továrna navýší výrobu biopaliv

Větrný park Chomutov se nevzdává. Projekt dopracovali

Uzavírání těchto smluv je však podle názoru SAPI v rozporu se zákonem a navíc i komplikuje a zpomaluje celý proces připojování. Lokální zdroje tak na konci dne mají stejně komplikované podmínky jako zdroje velké.

"Nejnověji jsme zjistili, že lokální zdroj podléhá i nesourodé platbě G-komponentu a to přesto, že distribuční soustavu majitelé lokálních zdrojů ani nemohou využívat," kritizuje asociace nepřipravenost slovenské legislativy.

SAPI požádala distribuční společnosti o nápravu procesu připojování lokálních zdrojů. Na list již zareagovala Západoslovenská distribuční, podle níž může lokální zdroj za určitých podmínek dodávat energii do distribuční soustavy, čímž se stává účastníkem trhu s elektřinou, stejně jako ostatní výrobci.

 

Biztweet, TASR podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb