Bývalý zakladatel chce oživit myšlenku tajemné technologie vyráběné v Česku

Bývalý generální ředitel a zakladatel Faraday Grid Andrew Scobie chce oživit projekt, který zkrachoval kvůli investorovi a unáhlené české expanzi.

Andrew Scobie údajně koupil duševní vlastnictví Faraday Grid, která se dostala do insolvence. Know-how a dokumentaci z předešlého vývoje získal prostřednictvím nově založené firmy Third Equation.

Ceněné vlastnictví se týká produktu, o kterém se moc neví, ale podle výsledků testů, prezentovaných Faraday Grid může znamenat revoluci ve světové energetice.

Řešení pro OZE

Firma, která skončila neslavně vyvíjela a v Česku plánovala vyrábět transformátory, které díky unikátnímu designu zvýší efektivitu stávající elektrické sítě až o 25 procent a zároveň omezí ztráty v infrastruktuře až o 34 procent.

Technologie by podle tvrzení vývoje Faraday Grid mohla vyřešit problém energetického mixu, kdy elektřina vyrobena z obnovitelných zdrojů poškozuje efektivitu distribuce elektrické energie a v konečném důsledku zvyšuje cenu elektřiny v síti.

V případě potvrzení slibovaného výkonu technologie by mohl produkt obsadit během krátké doby rozsáhlé sítě v celém světě. I proto Faraday Grid neměl problém lákat štědré investory. Jedním z prvních byla kanadská firma Amp Energy. Právě díky její investici přišly první úspěšné testy, které v roce 2018 provedlo Power Networks Demonstration Center a výzkumné středisko spojené s University of Strathclyde. 12 testů tehdy potvrdilo unikátní vlastnosti prototypu výrobku.

Česká expanze

Kontroverzní a poměrně tajemné bylo následné tvrzení společnosti o tom, že svůj projekt vyvíjí a testuje přímo v britské elektrické síti. Druhá strana totiž toto tvrzení nikdy nepotvrdila.

Hlavní představitel zájmů Amp Energy ve Faraday Grid Paul Ezekiel začal záhy naznačovat možné rozpory s představiteli týmu zakladatele. Začal naznačovat, že firma potřebuje nové investice, ráznější strategii, ale i nové vedení, které by lépe rozdělovalo zdroje ve strukturách firmy.

Do velké míry se mu jeho plány podařilo naplnit. Do firmy vstoupil nový investor. Přivedl ho však Andrew Scobie, který tím o silnou pozici ve firmě nepřišel. Do Faraday Grid investoval 32,5 milionu amerických dolarů Adam Neumann, známý zejména projektem WeWork.

Právě tato investice se však stala osudnou. Ne v dobrém slova smyslu. Neumann měl vysoké očekávání a požadoval co nejrychlejší spuštění výroby transformátorů. V té samé době selhal při přípravě úpisu akcií své vlajkové lodě WeWork, co podle zlých jazyků vedlo k používání zdrojů určených pro rozvoj Faraday Grid na hašení požárů v dalších společnostech patřících do jeho investičního portfolia.

Čtěte také:

Doba laserová. Svařování i dělení žene k vyššímu výkonu

Zakladatel Faraday Future žádá insolvenci

Rusňákova DRFG posiluje v telekomunikačním byznysu

Faraday Grid pod tlakem odkoupila divizi Development and Research Centre od tchajwanského giganta Foxconn, údajně za 12 milionů dolarů a jednání měly probíhat i o odkoupení další části výrobních kapacit v závodu u Pardubic.

Otázka důvěry

K realizaci plánů prezentovaných ještě v létě 2019 však nedošlo. Problémy Neumanna, nerozvážné rozhazovační investice Faraday Grid a nespokojenost s firemním řízením Amp Energy vedly k odstranění Andrew Scobie z vedení firmy.

Nový šéf z řad Amp Energy – Paul Ezekiel sliboval nové investice. Třeba v navýšení injekce od Adama Neumanna, ale také od italské energetické společnosti Enel, která měla o transformátory projevit zájem.

Nestalo se, 6 měsíců po slavnostně oznámené expanzi do České republiky a po štědré investici prestižního investora firma skončila v bankrotu. Místo prezentace úspěchů a slibovaných náborů v Česku firma končí a prohlubuje potíže její investorů. V nepřehledné situaci se o oživení projektu pokouší bývalý zakladatel, je však otázkou, zda jeho Third Equation už nebudě trpět nedůvěrou investorů.  

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb