Blowing Up Russia: Vraždy a konspirace v zájmu vlasti

Kniha napsaná Alexandrem Litviněnkem a Yuri Felshtinským popisuje ruské bombové útoky v 90. letech jako falešnou operaci, která byla vedena ruskou Federální bezpečnostní službou.

Ruská vláda díky tomu ospravedlnila druhou čečenskou válku a přivedla Vladimira Putina k moci. Příběh byl původně tištěn Yuri Shchekochikhinem ve zvláštním vydání Novaya Gazeta v srpnu 2001. Jako kniha vyšel v roce 2002. V České republice ani na Slovensku dosud nebyla publikována přeložená verze. Spoluautor proto hledá finanční pomoc pro její vznik formou předobjednávek na hithit.cz.

V Rusku byla kniha zakázána, protože vyzrazovala státní tajemství, a byla zařazena do Federálního seznamu Extremistických materiálů. V zahraničí však vyšla v dvaceti jazykových mutacích. 

 

Yuri Felshtinsky sbíral materiály o ruských bombových útocích v roce 2001, aniž by si myslel, že FSB má co do činění s teroristickými činy. Poté, co zjistil, že bombové útoky byly ve skutečnosti spáchány FSB, byl hluboce znepokojen. Konzultoval to s Viktorem Suvorovem, spisovatelem a bývalým důstojníkem GRU a Alexandrem Litviněnkem, který se stal spoluautorem knihy. Výsledkem byl soubor důkazů o konspiraci ruské tajné služby. 

29. prosince 2003 ruské ministerstvo vnitra a jednotky FSB zabavily 4376 kopií knihy určené pro zpravodajskou agenturu Prima Alexandra Podrabinka. Poručík FSB Alexander Soima uvedl, že kniha byla zabavena jako věcný důkaz v trestním řízení č. 218 zahájeném v červnu 2003 za odhalení státních tajemství.

Čtěte také:

K Putinovmu výročí v Česku vzniká sbírka na přelomovou knihu

Vnitřní okruh Miloše Zemana je pod ruským vlivem, tvrdí Litviněnkův spolupracovník

Felshtinsky pro Biztweet: Nejedlý je považován za ruského agenta

Podrabinek byl předvolán FSB 28. ledna 2004. Odmítl vypovídat. V reakci na zákaz knihy ze strany FSB autoři udělili právo bezplatně tisknout a distribuovat knihu v Rusku „každému, kdo si to přeje“. 

Právník Michail Trepashkin řekl, že v roce 2003 varoval Litviněnka před hrozbou ze strany FSB. Podle zdrojů dvojích agentů a přeběhlíků z Ruska, vyslala FSB také tři agenty do amerického Bostonu. Měli zavraždit Yuri Felshtinského, který tam žil. 

V roce 2006 byl Litviněnko otráven, podle vícero indícií agentem FSB Andreyem Lugovoiem. Zabavené kopie knihy byly FSB zničeny v roce 2007.

V roce 2001 byl na základě knihy natočen dokumentární film francouzských producentů Jean-Charlese Deniaua a Charlese Gazelle. 

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu