Premiérova továrna navýší výrobu biopaliv

Společnost Preol, patřící do holdingu Agrofert, kterého konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, plánuje navýšit výrobu biopaliv z řepky.

Firma chce v její továrně v Lovosicích zvýšit zpracování řepkového semene za rok z 448 tisíc tun na 540 tisíc tun. Jde tedy o 12,5 - procentní navýšení.

Společnost nyní žádá všechna potřebná povolení. Pokud je získá, ráda by expanzi realizovala na podzim 2019. „Kapacitní údaje jsou výsledkem finančního a marketingového zvažování investora. Záměr není navrhován ve variantách – umístění, stavební a technické provedení nových zařízení jsou výsledkem jednání investora s dodavateli tak, aby z pohledu provozovatele bylo řešení optimální,“ uvádí investor v projektové dokumentaci.

Čtěte také:

Biopaliva: Český či Babišův výklad?

Slovensko bude dotovat zemědělce včetně Babiše

Agrofert chystá investici do biopaliv

Zvýšení kapacity bude dosaženo instalací nových strojních a skladových zařízení a provedením úprav stávajících zařízení, dopravníků a potrubních rozvodů. Celý provoz nyní zpracovává ročně 450 tisíc tun řepkových semen, ze kterých vyrobí 120 tisíc tun metylesteru řepkového oleje, více než 260 tisíc tun řepkových šrotů a 10 tisíc tun glycerinu farmaceutické kvality.

V roce 2018 dosahovala dodávka bionafty FAME ( fatty acid methyl ester ) z Agrofertu podílu 68,6 procenta celého objemu vykupovaného ČEPRO. V dalším roku byl odhad, že firmy holdingu - Preol a Primagra - dodají 56,33 státem vykupovaného a dotovaného objemu.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu