Politika s.r.o.: Vytoužené spojenectví

Před volbami v roce 2017 působil Tomio Okamura jako protiklad tradiční politiky. Cizí element se snažil zaujat velkolepými hesly a tvrdou kritikou oponentů. Tu musel směrovat také vůči Andreji Babišovi. Oligarcha si totiž neodpustil invektivy vůči politickému podnikateli a připomínal pozadí jeho projektu SPD. Už pár dní po volbách ovšem masky složili a stala se z nich pevná kooperační jednotka.

Andrej Babiš v jistém bodu předvolební kampaně útočil na osobu SPD Tomio Okamury. Snažil se tak umlčet hlasy, které ho podezírali, že s extrémistickým hnutím tajně připravuje povolební spolupráci a ukrást SPD zmateného a ničemu nevěřícího voliče.

„Je tam kvůli tomu, aby získal peníze. To on je skutečným ohrožením demokracie,“ napsal v online diskuzi na vlastním serveru lidovky.cz na marko Tomio Okamury Andrej Babiš. Kritiku pak v různých obměnách zopakoval v několika rozhovorech, či televizní debatě na České televizi.

„Babišovi nevěřím ani slovo a je pro mne velkým zklamáním,“ hodnotil před volbami politický výkon Babiše Okamura. V opakovaných výstupech na konspiračních webech pak Babiše označoval za politického marketéra, tedy za to samé, čím byl sám nařčen Babišem. Kritiku dokonce stupňoval a připojil se také k mase politiků, kteří odmítali, aby byla premiérem trestně stíhaná osoba.

"Trestně stíhaný premiér může být kdykoli vzat do vazby, což by způsobilo absolutní destabilizaci vlády. Nemůžeme si dovolit dělat krytí problémů jiné strany," uváděl Okamura ještě v listopadu 2017.

Eknihu Politika s.r.o. můžete objednat úhradou 149 CZK na účet 1027300577/6100. Do poznámky pro příjemce stačí napsat své jméno a na adresu marketing@biztweet.eu zaslat mail, kde si knihu přejete dodat. Vše lze nakoupit také po kliknutí zde.

Stačilo ovšem pár týdnů, ne-li dní a bylo všechno jinak. Pro Babiše byl Okamura zajímavým partnerem, se kterým našel masivní programovou shodu a Okamurovi premiér s peripetiemi se zákonem nepřekážel. Kde se začala politická pirueta rodit?

Hned po ustanovení poslanecké sněmovny bylo vidět, že zášť, kterou vůči sebe lídři ANO a SPD projevovali během kampaně, nemusela být zcela upřimná. Hned v prvních hlasováních, kde šlo o technické procedury parlamentu bylo vidět, že se názory poslanců z obou táborů neobvykle shodují.

Když došlo k hlasování o počtu sněmovních výborů a jejich obsazení, shoda byla rázem stoprocentní. Připomeňme, že šlo o posun jenom pár dní od voleb. SPD s ANO a komunisty hlasovalo tak, aby každá ze stran získala pro ní klíčové výbory. A to navzdory zaužívané praxi, či dohodě se zbylými zvolenými sněmovními stranami. Výsledkem bylo, že ANO ovládlo pro stranu klíčové výbory, spojeny zejména s problematikou ministerstva vnitra. Připomeňme, že pro hnutí bylo v čase psaní této publikace vážným problémem trestní stíhaní Andreje Babiše, který byl podezírán z dotačního podvodu.

SPD, jako hnutí, které je opakovaně usvědčeno ze šíření poplašných správ a hoaxů, či šíření extrémně pravicových myšlenek zas získalo několik míst v dohledových orgánech pro lidská práva, či zahraniční politiku. Navzdory protestům si poslanci odhlasovali také kontroverzní personální nominace, třeba Radka Kotena z SPD za předsedu výboru pro bezpečnost.
Společné hlasování strany opakovaly i u dalších klíčových programů sněmovny. Třeba zamezili mimořádnému projednání personálních tlaků hnutí ANO v orgánech dozorujících policii, či schůzi, která se měla zabývat nebezpečnými a lživými výroky prezidenta Miloše Zemana ke kauze novičok.

Právě koalice ANO, KSČM a SPD je nejvýraznější také podle analýzy kohovolit.cz z dubna 2018. Ta prokázala, že poslanci z klubu Andreje Babiše mají i půl roku od voleb významnější shodu než SPD pouze s komunisty.

Nenucená, ale skrývaná náklonnost politiků byla v době povolebních vyjednávání o trvání několika měsíců vydatně živena také pražským Hradem. Miloš Zeman byl důležitým hybatelem politických motivací uvnitř stran ANO a SPD.

Čtěte také:

Politika s.r.o.: Czexit jako lapač preferencí

Babišova politika nastavila nové hranice českého voliče. A ze mě udělala optimistu

Politika s.r.o.: Tvůrci paralelního vesmíru

Pro hnutí ANO byl Zeman klíčem k tomu, aby mělo pozici konstruktéra vlády pojištěnou. Navzdory nepřesvědčivému výkonu při sestavování vlády prezident opakovaně ujišťoval, že za premiéra bude jmenovat jedině Andreje Babiše. To navzdory tomu, že řada stran byla do vlády ochotna vstoupit v případě, že by vládu nesestavoval trestně stíhaný předseda. Hnutí, které Babiš ovládá na oplátku podporovalo Miloše Zemana v předvolební kampani, i po ní. Opakovaně třeba zametlo pod koberec diskuze o prezidentových nepravdivých výrocích a nekritizovalo jeho špatná rozhodnutí v ekonomické diplomacii.

Pro Tomio Okamuru byla prezidentova pomoc ještě důležitější. Hrad udělal z marketingového projektu s xenofobními myšlenkami legitimní politickou sílu. Ještě daleko před volbami Zeman vystupoval na eventech Bloku proti islámu, tedy organizace, kterou kromě Víta Bárty a pravicových extrémistů ovládlo zejména hnutí SPD.

Od společného bodování v boji proti migrantům k přímé vzájemné podpoře přišlo před volbami a po nich. Kromě proklamování podpory Miloš Zeman navštívil také sjezd SPD. Okamura se rovněž opakovaně setkal s kontroverzním hradním poradcem Martinem Nejedlým.

Na jaře 2018 začal Zeman tlačit Tomio Okamuru přímo do vlády. Na schůzkách s Andrejem Babišem i přes média opakovaně doporučil, aby ANO pokračovalo v jednání o nové vládě s SPD a komunisty.

 

Ukázka z knihy Politika s.r.o., Tomáš Lemešani