Češi proti zbrojení Ázerbájdžánu i Arménie

Česko nadále nevydává licence na vývoz zbrojního materiálu do kaspického regionu.

Chce tak garantovat dodržování omezujících vývozních opatření, ze kterých akcentuje zejména rozhodnutí OBSE z 28. února 1992 související s konfliktem v oblasti Náhorního Karabachu.

"V letech 2017 a 2018 se MZV opakovaně vyjádřilo k široce medializovanému exportu modernizovaných houfnic Dana M1 a raketometů RM70 do Ázerbájdžánu a zdůraznilo, že v letech 2015 a 2016 žádosti o licence na export zamítlo. Ve stejném duchu komunikovalo MZV i s arménskou stranou - arménským zástupcům bylo opakovaně zdůrazňováno, že licenci na vývoz houfnic DANA M1 a raketometů RM70 do Ázerbájdžánu ČR (v letech 2015, 2016, ani nikdy poté) nevydala, respektive ji výslovně zamítla," uvádí pro Biztweet mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Čtěte také:

V Itálii zadrželi české zbraně. Měly bojovat v konfliktu na Ukrajině

Politika s.r.o.: Tvůrci paralelního vesmíru

Licence na vývoz zbrojního materiálu do Ázerbájdžánu ani Arménie k dnešnímu dni stát pořád nevydává. Přesto se české zbraně v ázerbájdžánské výbavě objevují.

Jde zejména o systémy skupiny Czechoslovak Group. Ta vývoz zbraní do Ázerbájdžánu odmítá. Jednotlivé komponenty však posílá partnerovi do Izraele, kde je po zmontování Ázerbájdžánu jakožto nejvýraznějšímu spojenci země mezi většinově islámskými státy posílají. Jak už Biztweet napsal, k tomuto postupu postačuje písemní zaručení izraelské vlády, že Czechoslovak Group zbraně Ázerbájdžánu nedodává. Slovenská dceřina firma české společnosti pak nepodléhá žádným vývozním omezením do Izraele.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu