Obchodníci s virtuálními měnami mají podléhat dani. V reálu to nefunguje

Zisk z transakcí ve virtuálních měnách má podléhat dani z příjmu. V praxi systém selhává a stát čeká na to, jaké řešení navrhne Evropská komise. Jak se zdaňují virtuální měny?

Jak Biztweet informoval před dvěma lety, Česká republika plánovala v oblasti virtuálních měn inovativní krok – ministerstvo financí chtělo na Finanční správě zavádět blockchain metodu pro sledování obchodních operací ve virtuálních měnách. Umožnilo by to sledování reálných hodnot obchodu třeba v bitcoinech. Vláda však z ambiciozního plánu ustoupila.

Aby na obchodníky s virtuálními měnami více přitlačila, přišla alespoň s definicí, která virtuální měnu zařadila do zdaňovací kategorie.

Zákon o daních z příjmu na příjem z obchodování ve virtuálních měnách hledí jako na nepeněžní příjem. Ten se oceňuje podle zákona o oceňování majetku, přičemž za příjem je považován i nepeněžní příjem dosažený směnou.

Z pohledu soukromého práva je virtuální měna klasifikována jako „věc, věc nehmotná, movitá a zastupitelná“. Nemá povahu cenného papíru a nelze ji považovat ani za komoditu ve smyslu zákona o komoditních burzách. Při aplikování daňových předpisů u daní z příjmů se virtuální měna nepovažuje za bezhotovostní peněžní prostředek ani za elektronické peníze. Transakce s virtuální měnou jsou tak pro účely zákona daních z příjmů posuzovány jako nákup a prodej věci. Příjem ze směny například bitcoinů za jinou věc se zdaňuje jako příjem dosažený vzájemnou směnou věcí v tom zdaňovacím období, ve kterém bylo příjmu dosaženo.

Příjmy v působnosti daně z příjmů fyzických osob vzniklé ve virtuálních měnách podléhají zahrnutí do předmětu daně. V případě vzniku příjmů z transakcí s těmito virtuálními měnami, především tedy příjmů z jejich prodeje, se u poplatníka daně z příjmů fyzických osob bude nejčastěji jednat o příjmy ostatní, respektive jako příjmy ze samostatné činnosti, budou-li zahrnuty do obchodního majetku.

„Pokud například soukromá nepodnikající fyzická osoba zamýšlí spekulativní nákup a prodej například již zmiňovaných bitcoinů, byť se jedná ve své podstatě o směnu, vzniká příjem v okamžiku získání peněžních prostředků z jejich prodeje/směny, přičemž tento příjem bude klasifikován jako ostatní příjem z převodu jiné věci podle zákona o daních z příjmů. Základ daně, respektive dílčí základ daně, je pak stanoven právě s ohledem na další vymezení pro ostatní příjmy zákona o daních z příjmů,“ uvádí pro Biztweet mluvčí ministerstva vnitra Zdeněk Vojtěch.

Čtěte také:

Druhá šance. Jak zachránit 2 miliony pracujících ročně?

Norský recept pro byznys: záchranářské fúze

V Evropě zakazují propadnutí kreditu. V tuzemsku je legální

V České republice již platí pravidla zákona proti praní špinavých peněz (z. č. 253/2008 Sb.) i na subjekty, které poskytují služby spojené s virtuální měnou. Tyto osoby mají mimo jiné povinnost identifikovat klienta, což se aplikuje například na burzy, které umožňují směnu virtuálních měn za peněžní prostředky.

Problémem je, že Finanční správa neumí příjmy ve virtuálních měnách vysledovat. I nyní podle krátkého průzkumu Biztweetu firmy obchodující v bitcoinech vykazují nulové příjmy, i když reálně obchodovaly v obratech desítek až stovek milionů korun. Aby byly zdaněny, musely by příjmy dobrovolně přepočítat do klasické měny a přiznat. Pochopitelně tak nedělají.

A stát neví co s tím. Obává se, že by restrikce obchodníky, kteří virtuální měnou operují v maloobchodu, restauračním byznysu, či směnárenství z Česka vyhnala.

„Ministerstvo financí v současné době vyhodnocuje, jaké přístupy zaujaly některé země k regulaci virtuálních měn a jaké jsou důsledky regulace na trh virtuálních měn v těchto zemích. Závazná regulace však bezprostředně plánována není, což se samozřejmě může změnit s ohledem na vývoj trhu. Z nelegislativních opatření Ministerstvo financí zvažuje využití zmíněného dokumentu evropských orgánů dohledu či jeho obdoby i k informování české veřejnosti,“ uvádí Vojtěch.

Diskuse o virtuálních měnách dlouhodobě probíhají na evropské úrovni. Evropská komise se virtuálními měnami zabývá i v akčním plánu pro finanční technologie. Nyní (2019) však čeká na nové složení její orgánů.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb