Jak si zničit stranu. ČSSD ukazuje, že si krach zaslouží

Sociální demokracie se utápí ve finanční, morální, ale hlavně marketingové propasti.

Zatímco se zasmušilý Jan Hamáček půjde zeptat na některý z orgánů struktur tradiční strany na to, zda se onoho orgánu něco ptát může, Andrej Babiš zveřejní na placených kanálech sociálních sítí fotoalba s hladovými dětmi, kůzletem i důchodci. K tomu nahodí nějaké to heslo, že zamakal, aby je nakrmil tak až mu praskla cévka v oku, nebo podobnou klasiku.

Mistrovské marketingové postupy poradců Andreje Babiše připomínají parodii, ale přesně vystihují to, na co sociální demokracie nemyslela a proč se dostala na pokraj zájmu voličů. Ti, na kterých infantilní sociální populismus funguje přešli pod křídla politické divize Agrofertu. Nutno ovšem dodat, že při pohledu na sociální demokraty skládající zbraně.

Vývoj kolem výměny ministra kultury ukazuje na rezignaci hraničící s řízeným krachem ČSSD. Strana navrhla odvolat svého ministra a nahradit ho jiným. Navzdory rétorickým trikům, ve kterých se snažil držet s prezidentem, s krokem sociální demokracie souhlasí i premiér Andrej Babiš.

Ani to ovšem nestačilo k tomu, aby prezident učinil to, co mu káže ústava. Miloš Zeman si to může dovolit kvůli chladnému přístupu Babiše, který prezidentovi hodně dluží. Jen si připomeňme neochotu odvolávat ministra financí Sobotkovy vlády, ochotu čekat se sestavením vlády hnutí ANO takřka rok, udělenou výjimku z pravidla nejmenovat lidi vedené jako agenty StB do vládních pozic, či setrvalé zlehčování Babišových ekonomických kauz. Zeman má jednoduše u Babiše bianco šek.

Zeman si ho vybírá trestáním ČSSD, které se chce mstít. Dostal ji do pozice, ve které prohrála už nyní. Pokud z vlády vystoupí, konkurence si na ní zgustne, že povalila vládu kvůli ministrovi kultury. Pokud ve vládě zůstane, půjde o potvrzení bezradní a submisivní pozice strany ve vládě, která na její podpoře stojí.

Čtěte další komentáře autora:

Faltýnek a lidé z Brna jsou slabinou hnutí Andreje Babiše

15 let za námi. Silně laciné Česko

První účet za morální úpadek. V4 prohrála v Bruselu i Štrasburku

Hlavním majstrštykem Hradu je však už druhý měsíc trvající mediální šum. Situace, ve které vláda je, je zapříčiněna Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Oba z toho ovšem profitují, získávají pozornost a ukazují slabosti konkurenční ČSSD.

V době, kdy má Andrej Babiš kvůli privatizaci státní moci na krajíčku, přichází jiná silná téma, která zastíní proplácení premiérova byznysu z peněz daňových poplatníků.

V době, kdy ČSSD prosazuje většinu klíčových bodů její programu, nikdo o úspěchu strany neslyší. Slyší jen sterilní politické vyjádření předsedy ČSSD, který se strany, kterou řídí ptá, jestli za ní může jako předseda vystupovat.

Strana ve ztrátě desítek milionů korun, s ještě horšími vyhlídkami a preferencemi na hranici zvolitelnosti do Sněmovny, by se měla vzpamatovat. Andrej Babiš je v pozici, kdy by během vyjednávání musel ustoupit i k výměně ministerstev, klidně v poměru kultura za dvě jiná. Obává se totiž ztráty zbytků reputace, která by při nutném spojení s Okamurou zajisté přišla.

Pokud se strana nedokáže chovat jako sebevědomá vládní partaj, měla by zvážit, zda nebude lepší praštit do stolu a reformovat ČSSD klidně i z opozičních lavic, či dokonce mimoparlamentních struktur.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu