Politika s.r.o.: Czexit jako lapač preferencí

Politika s.r.o.: Czexit jako lapač preferencí

Stejně jako vystoupení z NATO i opuštění Evropské unie patří k výzbroji, se kterou na politickém bojišti projekty Tomio Okamury válčí. Oproti NATO jde ještě o atraktivnější téma. Podle průzkumů jsou totiž Češi třetím nejvíce euroskeptickým národem v unii. Po prvních zkušebních výstřelech navrhl populistický král české scény tvrdý czexit v roce 2016. Pomohlo mu k tomu dění kolem britského referenda o vystoupení z unie i rétorika nezanedbatelné části politické scény.

Samotný Okamura nápad vystoupit z Evropské unie nevymyslel. Stejně jako u přímé demokracie, nazveme to, se inspiroval, zahraničními strategiemi politiků, kteří se díky euroskepticismu dostali tam, kde by jinak neměli šanci ani nahlédnout.

Česko je pro Velké Británii a Řecku třetím nejvíc euroskeptickým národem v unii. Podle odborníků za to může zejména minulost. Češi krutě trpěli pod nadvládou Rusů, zklamala je Mnichovská dohoda a nejúspěšnější období zažili v době, kdy si těžce vybojovali (i když s velkou pomocí některých mocností) samostatnost.

Tomio Okamura znalý sentimentu zkoušel na národní kartu, jako něco co vylučuje členství ve společenstvu dalších států, hrát již v čase, kdy řídil hnutí Úsvit. Na Evropskou unii si samozřejmě rád zaplival, ale nikdy nehovořil úplně otevřeně o tom, že je na ní toho špatného tolik, aby to stálo za okamžité vystoupení ze společenství. Dokonce ani v letech 2014 a 2015, kdy byla nejvypuklejší migrační krize, která tvořila takřka celý program populistické strany národně orientovaného xenofoba.

Brexit jako motivace 

Vše přišlo v roce 2016, kdy už jako lídr SPD sledoval úspěch britského osudového populismu. Už u polemik o referendu k členství v unii jevil značné sympatie k populistickému hnutí Ukip, těsně před ním bořením unie opravdu žil.

Eknihu Politika s.r.o. můžete objednat úhradou 149 CZK na účet 1027300577/6100. Do poznámky pro příjemce stačí napsat své jméno a na adresu marketing@biztweet.eu zaslat mail, kde si knihu přejete dodat. Vše lze nakoupit také po kliknutí zde.

"Popravdě řečeno většina prostých občanů této země o dotace nestojí, jelikož si většinu z nich rozdělují ti nejbohatší a penězi, které posíláme do Bruselu, se plýtvá na nesmyslné předražené projekty, jejichž účelem je jen vykrádání peněz daňových poplatníků. Evropské dotace dramaticky zdevastovaly zemědělství v naší zemi, a pokud by Evropa nedotovala účelově více západní zemědělce, tak patříme k těm nejkonkurenceschopnějším v Unii. Ať už Brexit dopadne jakkoli, čekejte samozřejmě dříve či později také referendum o českém setrvání v EU. Naše hnutí SPD již referendum čtyřikrát v parlamentu navrhlo a vláda nám ho pokaždé zamítla. Za rok tady máme parlamentní volby, a i když se dnes mainstreamoví politici brání tomu nechat občany hlasovat v referendu, nakonec tlaku veřejnosti podlehnou. Nejméně polovina národa je dnes pro svobodnou spolupráci suverénních národů a odmítá bruselský diktát. Celoevropská diktatura z Bruselu je totiž slepá ulička. A já Vás prosím o podporu našeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve volbách," napsal Tomio Okamura den před hlasováním o brexitu na stranický web.

Po výsledcích britského referenda, které způsobily nemalé starosti české ekonomice, podnikatelům, i tuzemským občanům, kteří v Británii žijí, stoupla euroskeptická euforie SPD ještě výrazněji. Vyrostla i ramena a sebevědomí. Uvědomení si reální možnosti poškodit Evropskou unii dodalo kuráž k ještě ostřejším atakům vůči jakékoliv obhajobě evropského společenství. Okamurovci také vycítili, že je ten správný čas k tomu, vyjít s pravdou ven a přiznat, oč straně ve skutečnosti pod obalem přímé demokracie jde.

Mrtvá Unie?

"Doufal jsem, že se naše veřejnoprávní media po výsledku britského referenda zmírní ve svém nepříčetném odsuzování všech, kteří volili pro Brexit. Bohužel opak je pravdou, kampaň bagatelizace výsledků, nafukování všech hlasů proti výsledku referenda stejně jako bu-bu-bu vykřikování jak teď všichni dopadneme špatně, pokračuje s rostoucí intenzitou. Jako by ta šílená bestie Evropské komise a celého EU aparátu chtěla všem ukázat, zač je toho loket a kdo že je tady v Evropě stále ještě mocným pánem. V Británii je po referendum politická korektnost mírně na ústupu, ovšem připusťme, že britská demokracie nevykazuje takové drtivé deficity, jako ta česká. Zdá se tedy, že na pomoc české demokracii, na potlačení slaboduché mediální manipulace a propagandy budeme muset použít proti duševní chorobě politické korektnosti českou medicínu – naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhuje CZEXIT," oznámil na stránce tomio.cz Tomio Okamura.

Jeho volání po odchodu z unie nabralo po rozhodnutí Britů reální kontury a dokázalo, že masivní propaganda v kombinaci s vypsáním referenda dokáže zvrátit jakýkoliv řád státu. Masivně stoupla také atraktivita euroskepticismu a i tuzemští politici pochopili, že kritika cizího nepřítele zabere mnohem rychleji a efektivněji než komplikované vysvětlování jiných témat v už beztak vyspělé zemi. SPD Tomio Okamury chtěla být samozřejmě v čele tohoto hnutí, což oznámením plánu na czexit bezpochyby dosáhla.

"Evropská unie ve stávající podobě je mrtvá, je to utopistický nereálný projekt, a čím dříve ho opustíme, tím lépe. Reálnou alternativou, kterou prosazuje naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je vystoupení ČR z EU a spolupráce suverénních evropských států. Prosazujeme bezpečnou, spravedlivou, prosperující a suverénní Českou republiku. Bez diktátu Bruselu. Odmítáme do České republiky importovat terorismus, homofobii nebo antisemitismus a kriminalitu, kterou neodvratně s sebou masová migrace nepřizpůsobivých muslimských migrantů přináší. A Sobotkova vláda naopak tuto EU podporuje. My, v našem hnutí SPD odmítáme, aby se Brusel nadřazoval nad naše zákony a nad práva našich občanů. Tohle je naše země a naší povinností je bránit její suverenitu, její kulturu, tradice a občany. Žádáme Sobotkovu a Babišovu vládu, aby umožnili vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z EU. Tento návrh jsme již jménem našeho hnutí SPD ve Sněmovně 5x předložili a pokaždé nám ho Sobotka s Babišem arogantně zamítli. Přijďte letos v říjnu k volbám a podpořte SPD, abychom vládě ukázali, že si přejeme skutečnou demokracii," otevřeně přiznal kampaňové zabarvení bombastického oznámení Okamura.

Integrace bez integrace 

Jak to už u populistů bývá, ani šéf SPD, či jeho poslanci nemají jasnou představu, co by se v případě odchodu z unie dělo. Podle jejich představ by nic speciální nenastalo, navrhují navíc, podobně jako další euroskeptici v Evropě, nahrazení Evropské unie jiným společenstvím.

Podle euroskeptiků by Evropskou unii nahradil projekt Unie evropských národů. Projekt podle fantazie Okamuru počítá se zachováním volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu a také s právem na bezpečnost. Navrhuje přitom obnovu hranic.

Odborná veřejnost, která se všeobecnými proklamacemi populistických politiků zabývala, návrhům moc nerozumí. Právo na bezpečnost dnes zaručují členské státy unie, ne společenství jako takové. Představa Tomio Okamury by tedy paradoxně vyžadovala posílení společné ústavy a zrychlení evropské integrace. Některé z unijních institucí by musely zůstat zachovány a navíc další by musely vzniknout.

Čtěte také:

Politika s.r.o.: Buňky a struktura populistů

Okamura a NATO. Jak si představuje obranu Česka?

Politika s.r.o.: Mediální hnízdo na Barrandově

Politika s.r.o.: Už ho znáte. Jak se však Okamura do politiky vůbec dostal?

Člen hnutí Jiří Kobza v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že ve srovnání vývoje od roku 2004 do roku 2017 se většina makroekonomických údajů nezměnila. Na tuto lež navázal i další o tom, jaký prudký růst by Česko bez unie dosahovalo.

Zvláštní je i představa o volnému pohybu navzdory obnovení hranic. Jak by probíhala nerušená kontrola na hranicích, či jak by mohla země vyjednat bezcelní vztahy se zbytkem Evropy není v představě SPD popsáno. Místopředseda strany Radim Fiala si v jednom z rozhovorů bez udání zdroje vymyslel tříprocentní celní úroveň, která by podle něj na český tovar a služby dopadla.

Přesto strana o czexit aktivně usiluje ještě před vyřešením těchto otázek. Opakovaně se hlasování o vystoupení z EU pokouší spustit změnou zákonu o referendu. Ačkoli je hnutí ANO Andreje Babiše během vyjednávání o vzájemné podpoře pustilo s tématem historicky nejdál, k tomu, aby se v referendu mohlo hlasovat i o mezinárodních závazcích České republiky zatím SPD nenašlo podporu.

 

Úryvek z knihy Politika s.r.o., Tomáš Lemešani