Větrný park Chomutov se nevzdává. Projekt dopracovali

Megaprojekt větrníků v Krušných horách pokročil. Společnost Proventi přepsala dokumentaci a kraj realizaci nevylučuje.

Proventi - společnost, kterou v minulosti ovládal známý chomutovský lobbista a politik Alexandr Novák – zaznamenala v procesu posouzení EIA dílčí úspěch. Závazné stanovisko k ověření souladu znamená, že v případě splnění podmínek z přepsaného projektu, má šanci na zisk povolení k výstavbě.

A to navzdory názorům, že územní plán Ústeckého kraje výstavbu větrných elektráren v Krušných horách nepovoluje.

„Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje nevymezují plochy pro výstavbu velkých větrných elektráren, ale stanovily úkol pro územní plánování, že při vymezování ploch pro jejich výstavbu musí být odpovědně posuzován jejich dopad ve vztahu k ochraně přírody, krajiny, životního prostředí a krajinného rázu s ohledem na konkrétní urbanistické, územně technické a klimatické podmínky. Tyto požadavky musí být splněny v rámci zpracování a pořízení územních plánů nebo jejich změn jednotlivých obcí. Jsou-li požadavky splněny, lze plochy pro výstavbu větrných elektráren vymezit a následně řešit jejich povolení podle stavebního zákona,“ odmítá v odpovědi pro Biztweet principiální zákaz výstavby větrníků tisková mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Záměr Větrný park Chomutov počítá s instalací 91 větrníků s celkovým výkonem 155,5 MW. Celý park má být členěn do čtyř farem. Společnost Proventi projekt několikrát přepsala. Výhrady k němu měly úřady i ochranáři.

Čtěte také:

Bulhaři kontrolují energetické společnosti. ČEZ zatím vynechali

Veolia v Přerově snižuje využití uhlí

Projekt Proventi mohl v minulosti vynést kontroverznímu podnikateli Alexandru Novákovi desítky až stovky milionů korun. Při prodeji podílu ve firmě totiž postavil klauzuli, že pokud dojde ke schválení projektu větrných parků v Krušných horách, získá z prodeje doplatek.

„Frank Bold Advokáti nezastupují Alexandra Nováka, ale společnost APB, která od pana Nováka před lety získala akcie Proventi. Doplatek kupní částky nebyl ve smlouvě podmíněn získáním kladného stanoviska EIA, ale postavením větrného parku, který nicméně krátce po uzavření smlouvy nezískal územní rozhodnutí a byl ukončen. Stávající projekt "Větrný park Chomutov" se od původního projektu liší, navzdory stejnému názvu. Podmínky pro vyplacení zbytku kupní částky tedy nemohou být splněny,“ říká pro Biztweet mluvčí Frank Bold Kristýna Vojtíšková.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb