Martin Roman: mocný muž, který nemá klidný spánek

Privatizace Škodovky, podivné obchody ČEZu a vliv na nejvyšších místech. Kdo je Martin Roman?

Svou kariéru rozbíhal už v počátku devadesátek, jeho největší úspěchy však přišly v letech, kdy získal vliv na klíčové státní privatizace.

Kolem funkce v Škodě Plzeň Roman začal kroužit v roce 1999. Do vedení ho doporučovala Komerční banka, která patřila k nejdůležitějším akcionářům podniku. Zároveň byla jedním z největších věřitelů.

V dozorčí radě Komerční banky byl zastoupen známý Romana Karel Kopp, či jeho bývalý spolužák, dnes známý lobbista Radek Pokorný a dnes odsouzený miliardář Antonín Koláček.

Právě Koláček později zastupoval Appian Group, která koupila Škodu Plzeň i s Romanem ve vedení. Podle zlých jazyků a policejních verzí, které privatizaci státního podílu v Škodovce rozkrývají, byla za nevýhodným státním rozprodejem právě lobbistická aktivita výše vyjmenované party.

V roce 2004 se Martin Roman stal na základě doporučení výběrové komise generálním ředitelem Českých energetických závodů.

Podle podezření české a albánské policie pod Romanovým vedením došlo ke korumpování Albánců při nakupovaní tamní distribuční sítě. Na účet albánského lobbisty Nue Kalaje bylo z účtu tuzemského ČEZ posláno v přepočtu 184 milionů korun. Kalaj přitom v obchodu nebyl žádnou stranou transakce.

Podle oficiálních čísel investoval ČEZ pod Romanovým vedením od roku 2005 do roku 2011 do zahraničních nákupů kolem sedmdesáti miliard korun. Nakupoval v Bulharsku, Rumunsku a Albánii. Balkánské dobrodružství dopadlo fiaskem a rozsáhlými potížemi často nevýhodně nakoupených společností.

Čtěte také:

Miroslav Černošek: Sportem do nejvyšších pater politiky

Rodina Kočkových. Komedianti, kteří se dostali až k vládě

Příběh Zemanova poradce. Podivný vzestup a rychlý pád

Martin Roman nikdy akcionářem Škody Transportation nebyl, také v její privatizaci však měly prsty firmy, které se pak spletitými propojeními dostali až k jeho účtům.

Právě četná podezření nakonec Romana z ČEZu vyhnala. Jeho viditelnou aktivitou bol od té doby zejména lobbing ve školství. Založil totiž soukromé gymnázium PORG. V současnosti odešel kvůli údajnému studiu do Velké Británie. Podle kritiků se však snaží vyhýbat problémům českých vyšetřování.

Je známé, že se nemá v lásce s Andrejem Babišem. Ten Romana veřejně nařkl z toho, že stojí za twitterovým účtem Julius Šuman. Ten před volbami do Sněmovny anonymně zveřejňoval kompromitující materiály na Babiše.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb