23 miliard míří místo Česka do Srbska

Čínské miliardy definitivně končí v Srbsku. Linglong dostal pozemky pro gigantickou gumárnu. Plánuje investovat téměř miliardu amerických dolarů.

Vláda Srbska podepsala dohodu o poskytnutí 96 hektarů půdy ve městě Zrenjanin čínské společnosti Shandong Linglong pro výstavbu továrny na výrobu pneumatik.

Pozemek se nachází v průmyslové zóně Zrenjanin, kde má Shandong Linglong v úmyslu vybudovat továrnu.

"Jedná se o projekt s významem pro Srbsko a pozemek je poskytován bezplatně, 96 hektarů půdy v hodnotě 11,9 milionu eur pro Shandong Linglong," řekl během slavnostního podpisu realitní zástupce srbské transakce Jovan Vorkapič.

Jak uvedl magistrát, výstavba továrny, která zaměstná minimálně 1200 lidí a vyrobí 35 tisíc pneumatik denně, začne 30. března.

Čtěte také:

Biztweet Exclusive: Slovenské emoce a české kauzy okolí Babiše

Ústup miliardářů. Úpadek gigantů je nejvýraznější za dekádu

KDK Automotive chce v Tachově růst

„Nejdříve vypracujeme podrobný plán pro realizaci projektu, pak začneme najímat pracovníky, kteří budou chodit na školení v Číně, a poté zřídíme marketingový tým,“ uvedl prezident Shandong Linglong, Wang Feng.

Firma plánuje investovat 994,4 milionu dolarů ve třech fázích, přičemž poslední bude dokončena v březnu 2025. Společnost původně zvažovala investici realizovat v Česku, nebo na Slovensku. Projekt podporoval také český prezident Miloš Zeman, který si realizaci zaměru v tuzemsku přivlastnil. Lepší podmínky pro gumárny však nakonec nabídlo Srbsko.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu