Policie nadále vyšetřuje mizení peněz z MSD

Bílé koně za mřížemi, nadále se však hledají strůjci systému, který připravil daňové poplatníky o miliardy. Policie pokračuje ve vyšetřování mechanismů tunelování Metropolitního spořitelního družstva (MSD).

Příběh kampeličky, která své klienty a stát připravila o 12 miliard korun, skončil konkursem majetku a soudem. Jak už Biztweet popsal, obviněni byli vesměs „pěšáky“ a bílými koni. Skutečné autory podvodu má vypátrat nové související vyšetřování, které policie spustila na začátku roku 2017.

V rámci vyšetřování policie zastavila několik podezřelých pokusů získat poslední majetky, které po MSD zůstaly. Šlo zejména o dražby nemovitostí, které by měly sloužit na splácení dluhů po kampeličce. Některé dražby byly zrušené a na základě jejich mechanismů policie údajně mapuje stopy vedoucí k hlavním autorům gigantického tunelu

„Mohu pouze sdělit, že náš útvar se kauzou ohledně Metropolitního spořitelního družstva zabývá. Konkrétní informace však poskytovat nebudeme,“ říká pro Biztweet mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Čtěte také: 

Za Strnada se zaručila izraelská vláda. Ten dodávky do Izraele přerušil

František Mrázek: drsný gangster s romantickou legendu

Český dům chtějí ovládnout konspirátoři. Vláda ještě nerozhodovala

Peníze z největšího případu tunelování v novodobé české historii – Metropolitní spořitelní družstvo - směřovaly ke špičkám politiky v Česku i na Slovensku. Legalizace peněz probíhala přes rozsáhlou síť kriminální činnosti.

Zahraniční firmy, kterým MSD poskytovalo úvěry, je nesplácely, často neměly žádnou historii a zastupovaly je osoby vykazující znaky bílých koní. Česká národní banka pak odebrala družstvu licenci a soud udělal za jeho fungováním tečku v podobě vyhlášeného konkursu. Z kampeličky MSD zmizelo přes 12 miliard korun, které musel uhradit střadatelům stát z Fondu pojištění vkladů.

Před soud šli a chodí desítky bílých koní i bývalý předseda představenstva zkrachovalého družstva Petr Jánský.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb