Za Strnada se zaručila izraelská vláda. Ten dodávky do Izraele přerušil

Izraelská vláda se zaručila za bezpečnost dodávek zbraní z českých a slovenských továren Czechoslovak Group. Problém s reexportem do embargovaného Ázerbájdžánu tak zůstal nevyřešen.

Ázerbájdžánská armáda nadále přes embargo nakupuje české houfnice DANA. Se zprávou v minulosti přišla jako první Česká televize. Zmapovala, že zbraně holdingu Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada montovány z českých dílů ve slovenských továrnach, končí v embargované zemi zapojené do konfliktu o Náhorní Karabach.

K zastavení dodávek zbraní vyzývaly organizace OSN, Evropská unie, Severoatlantická aliance i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Podle Evropské komise a Organizace pro bezpečnost a spolupráci platí pro členské státy embargo na vývoz zbraní účastníkům konfliktu.

I proto loňská medializace vyvinula tlak na úřady schvalující vývozy zbraní do zahraničí. Slovenské ministerstvo hospodářství se dokonce na základě doporučení a závazků vyplývajících z mezinárodního práva rozhodlo nejen prověřit vývoz do Ázerbájdžánu, ale loni v červnu také neprodloužilo licenci pro vývoz materiálu Czechoslovak Group do Izraele. Právě odtud totiž byly zbraně reexportovány.

Jak zjistil Biztweet, aby mohl obchod mezi česky-slovenským zbrojařským molochem a izraelským odběratelem – Elbit – pokračovat, musela se za něj dokonce zaručit izraelská vláda.

„Vývozce předložil resortu hospodářství certifikát o ověření dodávky do Izraele, který ověřovali izraelské ministerstvo obrany. Dokument tedy potvrdil, že slovenská společnost dodala výrobky izraelskému partnerovi. Ministerstvo hospodářství Slovenské republiky má také písemný závazek Ministerstva obrany Izraele, že zmíněné zboží nesmí být vyvezeno, prodáno nebo jinak používáno bez souhlasu orgánů Izraele. Slovensko nemá důvod zpochybňovat tento závazek Izraele," uvádí mluvčí ministerstva hospodářství Slovenské republiky Maroš Stano.

Za to, že zbraně končí v embargované zemi tedy nemůže podle platných zákonů Czechoslovak Group, ani slovenské povolující orgány. Na rozhodnutí izraelské strany prý slovenské úřady nemají žádný vliv. Ministerstvo hospodářství ani nemá v plánu kvůli tomuto případu změnit legislativ

„V současné době firmy CSG žádnou pozemní techniku do Izraele nedodávají,“ říká Biztweetu mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Organizace spojených národů vydala k situaci v Náhorním Karabachu Rezoluci Rady bezpečnosti OSN 822, odsouhlasenou jednomyslně 30. dubna 1993. Mimo jiné v ní požádala Mezinárodní společenství, aby se státy zdržely poskytování zbraní a munice, které by mohly vést k zintenzivnění konfliktu.

Embargo je však podle některých zdrojů kvůli nejednoznačné rezoluci neplatné. Toto tvrzení, ale není podloženo žádným dokumentem. Naopak aktuální seznam embargovaných zemí pro dovoz zbraní Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě předpokládá jeho stálou platnost, protože nebylo zrušeno.

Polemiku o platnosti embarga rozpoutávají samotní členové společenství, kteří embargo proklamují jako platné. Například v reportu k vztahu Evropské unie a Ázerbájdžánu z konce roku 2017, Evropská komise mimo jiné uvádí, že "V oblasti nešíření zbraní, odzbrojení a kontroly vývozu zbraní je Ázerbájdžán stále nesmluvní stranou Smlouvy o zákazu min, Úmluvy o konvenčních zbraních nebo Smlouvě o obchodu se zbraněmi. "

Čtěte také:

František Mrázek: drsný gangster s romantickou legendu

Český dům chtějí ovládnout konspirátoři. Vláda ještě nerozhodovala

Ministerstvo financí prošetří kontroverzní svaz bojovníků za svobodu

Někteří členové proto na kritiku zbrojení ázerbájdžánské armády nehledí. Například Španělsko vyvezlo do Ázerbájdžánu podle reportu z roku 2015 zbrojní materiál za více než 71 milionů eur.

Nejasné je i postavení Severoatlantické aliance. Historie vztahů mezi Ázerbájdžánem a NATO se datuje od března 1992, kdy Ázerbájdžán spolu s některými zeměmi střední a východní Evropy vstoupil do nově vznikajícího konzultačního fóra - Severoatlantické rady pro spolupráci, která byla později přeměněna na euroatlantickou partnerskou radu v roce 1997.

Základním kamenem podstatného partnerství mezi Ázerbájdžánem a NATO bylo ustanovení z 4. května 1994, kdy Baku podepsalo rámcový dokument Partnerství pro mír. V současném hodnocení vztahů si ázerbájdžánská vláda pochvaluje rozvoj spolupráce s aliancí, společné operace, ale i zbrojní spolupráci.

Například samotné Spojené státy americké v roce 2012 potvrdily dodávky vojenských technologií do Ázerbájdžánu a dokonce i opačný nákup některých zbrojních vzorů. Pro Američany je země významným partnerem pro podporu akcí v Afghánistánu.

Jediným společenstvím, které deklaruje platnost zbrojního embarga je tak Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která zemi uvádí na seznamu embargo států. Přesto Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru konstatuje, že v roce 2017 Ázerbajdžán nakoupil zbraně v hodnotě 279 milionů amerických dolarů.  

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb