Faltýnek a lidé z Brna jsou slabinou hnutí Andreje Babiše

Kauza policejních razí u lidí z hnutí ANO ukazuje, že Brno rozhoupal někdo jiný než Petr Vokřál a na to, že ve straně nejsou všichni z azbestu.

Vazební stíhaní a korupční obvinění členů hnutí ANO Jiřího Švachuly a Petra Liškutina vedlo k jejich vyloučení ze strany. Hotové Palermo. Právě takové, jaké chce Andrej Babiš z české politiky odstranit.

Na rozdíl od osoby samotného šéfa strany, ukázala reakce vedení také na to, že ani v ANO nejsou všichni imunní. Zatímco Babiše nepoškodily osobní, politické ani podnikatelské kauzy, rychlé vyloučení obviněných členů znamená, že i hegemon české politiky má své slabiny.

Možná je vidět právě v Brně. A to nejen v osobách těch, kteří slibují, že bude líp už jen za mřížemi. K aktivitám brněnské buňky strany totiž neodmyslitelně patří také dvojka Černošek – Faltýnek. Zatímco lobbista Miroslav Černošek, který s Babišem pracoval ještě před tím, než vstoupil do politiky přímo, je na naznačovaní jeho neobvyklých praktik zvyklý, u druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka může jít o skutečnou minu, která ohrozí i stranu jako takovou.

Zřejmě i proto přichází poněkud chaotická, ale horlivá obhajoba Jaroslava Faltýnka ke kauze ovlivňování mýtného tendru a protikorupčních razií. Za něj dal svůj krk opakovaně samotný Andrej Babiš a podezření z korupce proto nesmí přijít v úvahu. I když si odmyslíme podivné aktivity Faltýnka v státních dopravních firmách, na osobě místopředsedu ANO najdeme množství zvláštních znaků důležitosti pro stranu, která nyní v Česku vládne.

Kde vznikla vzájemná oddanost Babiše a Faltýnka? Jak jsem popsal v knize Z Bureše Babišem, narazili na sebe v devadesátých letech při boji oligarchů o společnost Tchecomalt Group. Skupina postupně ovládla 17 firem podnikajících ve sladovnictví, krmivářství, či obchodě se zemědělskými komoditami. Nejznámější části skupiny byly Obchodní sladovny Prostějov. Firma byla významným výrobcem sladu i v celoevropském měřítku.

Tchecomalt vlastnila prostějovské sladovny a měla být prostředníkem bývalého vedení společnosti Proferta k expanzi v zemědělství. Nakupovala bývalá státní družstva a sklady, či komoditami ručila za úvěr Proferty v Investiční a poštovní bance.

Právě tam pohořela. Po pádu Proferty i Investiční a poštovní banky přešla pohledávka za nesplacený úvěr Proferty na Československou obchodní banku. Ta chtěla náhradu za nesplacený dluh po ručiteli Tchecomalt.

V září roku 2000 představenstvo Tchecomaltu rozhodlo o vyhlášení konkurzu. Vůbec přitom nebralo ohledy na názor ČSOB jako jediného věřitele. V konkurzu ovládl sklady a sladovny za výhodných podmínek Agrofert Andreje Babiše.

Čtěte další komentáře autora:

Zachraňte Dana

Fico v rozhovoru zase zaváděl. Pokračuje v očišťovací PR

Morální senátorka Syková

Místopředsedou představenstva Tchecomaltu byl v té době právě Jaroslav Faltýnek. Ten krátce po pro Agrofert výhodném nákupu majetku Tchecomaltu v konkurzu přešel do Agrofertu, kde se stal šéfem zemědělské divize.

ČSOB konkurz Tchecomaltu označila za účelový. Banka viděla za krokem bývalého managementu snahu udržet si kontrolu nad dceřinými firmami a zabránit hlavnímu akcionáři a věřiteli ČSOB přístup k akciím firmy.

Manažeři v čele s Faltýnkem se hájili tím, že ČSOB odmítla dál financovat provozní úvěry podniku. Banka dokonce v roce 2001 podala trestní oznámení na bývalé vedení firmy včetně Jaroslava Faltýnka.

,,Podáním návrhu na konkurz si bývalý management udržel kontrolu nad dceřinými společnostmi. Sledovali tak své osobní zájmy," uvedla v trestním oznámení banka. Svá tvrzení ovšem nedokázala prokázat a bance zůstal jen dvoumiliardový nesplacený úvěr k odpisu.

Vztah Faltýnka s Babišem tedy vznikl při vůni miliard korun. Je otázkou jaká okolnost tento vztah udržuje dnes.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu