František Mrázek: drsný gangster s romantickou legendu

Jeden z nejznámějších bossů podsvětí proslul využíváním rodící se politické elity bez kontrolních mechanismů. Z masového vraha udělaly naivní příběhy legendu.

Šikovný, chytrý s nosem na byznys. O Františkovi Mrázkovi vytvořily knihy, či film legendu kapitalistického průkopníka a vzoru toho, jak plout byznysem i dobou. Skutečnost je však mnohem prozaičtější. Z veksláka se stal raketýr, z raketýra vrah a dále to už znáte. Žádný americký sen, stromek, ani bílé ploty.

Mrázek, kterého zavraždili v lednu 2006, byl vyučený lakýrník. Začínal jak za socialismu šlo – obchodováním s hodinkami, drobnou elektronikou, či oděvy.

Už tehdy se zapletl také do násilní trestní činnosti, když si na Kladensku vybavovaly účty vekslácké skupiny. V roce 1986 byl Mrázek dva měsíce ve vyšetřovací vazbě a poté odsouzen k podmíněnému trestu.

Bylo známo, že mu pomáhali známosti na policii, které budoval sérii protislužeb. Záhy po změně režimů se i díky tomu obul do obchodu s realitami. Nakoupil, často i falešně pozemky, které pak v bance založil za úvěry. Málokterý z nich kdy splatil. Svědčí to také o nebývalé přízni bankovních úředníků, kteří navíc akceptovali i nadhodnocené cenové odhady.

Jeho charakter a chutě a na každou tisícikorunu dokumentuje také fakt, že si vybavil invalidní důchod, který klidně pobíral i během let čilé mafiánské kariéry. Obchodoval také s hlavním městem. Jeho centrum třeba vydláždil ukradenými náhrobky z opuštěných židovských hřbitovů.

V roce 1993 založil s Karlem Gottem a Miroslavem Provodem Nadaci Karla Gotta Interpo. Měla údajně pomáhat dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby. Stejně jako u sponzoringu českobrodské nemocnice však šlo zejména o PR a praní špinavých peněz.

Čtěte také: 

Změny v konkurzu Draft-Ova. O směnkách rozhoduje nový správce

Boj o vagonku pokračuje. Zpožděné výplaty a souboj správce s firmou

Rodina Kočkových. Komedianti, kteří se dostali až k vládě

 

Podsvětí sjednocené pod Mrázkovou nadvládou ovládlo během privatizace třeba skupinu Setuza a Český olej. K partnerům patřili také další známá jména Tomáš Pitr a Miroslav Provod.

František Mrázek na rozdíl od partnerů nikdy nebyl v demokratickém režimu souzen. Kromě dobrých kontaktů na špičky celostátní i regionální politiky údajně bossa mafie chránily také rozsáhlé kompromitující materiály, které nasbíral odposlechy, sledováním, či na bujarých večírcích.

Významným partnerem hlavně v drsnější části mafiánského byznysu byl Mrázkovi Antonín Běla. Z jeho vraždy byl podezírán samotný Mrázek, dosud však vraždu neobjasnili.

I kvůli tomu se o jeho život pokoušelo několik zájemců. Zabil ho ovšem až střelec 25.ledna 2006 na parkovišti před sídlem jedné z jeho společností v budově Nové Dvory v pražské Durychově ulici. Střelec zasáhl z velké vzdálenosti přímo srdce a použil speciálně upravený náboj. Dosud nikdo objednávku ani vraha nerozklíčoval.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb