Český dům chtějí ovládnout konspirátoři. Vláda ještě nerozhodovala

Na Český dům v Bratislavě si počkáme minimálně dva roky. O projekt má zájem konspirační lobby.

Záměr vzniku Českého domu vznikl historicky při setkáních českých a slovenských představitelů státu. Český dům v Bratislavě má být centrem pro prezentaci české kultury. Podobně jako Slovenský dom v Praze té slovenské. A stejně tak má proběhnout financování. Na Slovenský dom vyčlenila více než deset milionů korun česká strana. Slováci se teď plácnou po kapse u českého projektu v Bratislavě.

„Slovenští ústavní činitelé v jednáních s českou stranou pravidelně potvrzují připravenost recipročně (i finančně) podpořit projekt Českého domu tak, jak to udělala česká strana v případě Slovenského domu v Praze. Podle informací, které máme k dispozici, čeká se na to, že česká strana představí konkrétní představu projektu a objektu. V návaznosti na to bude řešena i otázka a způsob financování,“ uvádí pro Biztweet tiskový odbor Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky.

Na tahu je tedy česká strana. Ta už vybírá mezi konkrétními objekty v hlavním městě Slovenska. Na vládu má jít finální dokument, který bude obsahovat všechny potřebné detaily.

2 a více let

„Vláda České republiky doposud záměr projektu neprojednávala. V současné době se zvažuje několik variant možného Českého domu a aktuálně nejsou na toto téma podepsány žádné oficiální dokumenty mezi Českou republikou a Slovenskem. Zatím se připravuje návrh záměru, včetně možného umístění Českého domu a proto je předčasné odhadnout budoucí náklady projektu. Uvažuje se o několika lokalitách, budovách, které by mohly splňovat představy budoucího Českého domu se sídlem v Bratislavě,“ říká pro Biztweet mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Michal Bucháček.

Dodává, že v případě schválení záměru a výběru konkrétního projektu, se bude časová osa vzniku odvíjet od konkrétních stavebních či rekonstrukčních kroků. Časový horizont realizace Českého domu se pohybuje nyní okolo 2 a více let.

Žantovský, Žantovská

Kontroverzní jsou už nyní kuloární informace o tom, kdo bude projekt zastřešovat. Podle zatím nepotvrzených zpráv má program českého domu i jeho hospodaření dostat pod kontrolu sdružení, či spolek, ve kterého čele by byla Irena Žantovská - manželka kontroverzního novináře a člena rady ČTK Petra Žantovského.

Ten je známý šířením konspiračního obsahu a prací pro různé dezinformační weby. Právě jeho manželka Irena způsobila jeho konflikt zájmů, jelikož pracovala v Českém rozhlase. Pravidla Rady ČTK takové vztahy nedovoluje.

Čtěte také:

Změny v konkurzu Draft-Ova. O směnkách rozhoduje nový správce

Boj o vagonku pokračuje. Zpožděné výplaty a souboj správce s firmou

Ministerstvo financí prošetří kontroverzní svaz bojovníků za svobodu

Nejde však o jediný z konfliktů zájmů Žantovských. Oba také působily za nejasných okolností na národohospodářské fakultě VŠE.

V letech 2012-2014 byla Irena Žantovská rektorkou a Petr Žantovský prorektorem Akademie managementu a komunikace. Ta nabízela vysokoškolské studium, ačkoli pouze zprostředkovala vzdělávání na Meziregionální akademii řízení personálu v Kyjevě. Škola a její diplomy nemají v jiných zemích legitimitu.

Petr Žantovský habilitoval a v akademickém roce 2016-2017 vyučoval na slovenské Paneuroské vysoké škole . Jeho manželka tam habilitovala v roce 2016.

Zajímavé je také propojení s Vladimírem Skalským. Ten vede Světový svaz Slováků, Slovensko-český klub i Slovenský dom v Praze. V roce 2016 byl doktorandem Ireny Žantovské na Meziregionální akademii řízení personálu Kyjev. Slovenský dom byl kritizován, že na své půdě nechal Žantovského odevzdat Krameriovou cenu, kterou si předávají čeští mediální konspirátoři. Cenu udělili bez diskuze s rodinou, či kolegy Jánu Kuciakovi. O zavražděném novináři přitom ta sama média šířila různé dezinformace. Rodina se vůči udělení ceny ohradila.

Slovenský dom v Praze byl také kritizován za programovou náplň. Dotace na šíření slovenské kultury totiž využívá na další komerční akce, třeba motivační kurzy. Další kulturní spolky Slováků k eventům v Slovenském domě nepouští.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb