Slabikář folku James Taylor

Klíčová postava americké folkrockové scény James Taylor se léta pral s drogovou závislostí a cenou úspěchu.

Americký folkrockový písničkář pocházející z Bostonu. Původně se učil na violoncello, housle, kytaru i klavír. James Taylor začíná skládat někdy v roce 1964, v době pobytu v psychiatrické léčebně.

V roce 1966 odchází nejprve do New Yorku, kde hraje ve skupině Flying Machine a poté působí až do roku 1968 v Londýně. Už v tomto období má problémy s heroinem. Dva roky po návratu do USA sklízí úspěch ceněným albem Sweet Baby James , doprovázeném hitem Fire And Rain. V roce 1971 hraje ve filmu Two Lane Blacktop.

Velmi úspěšné je album Mud Slide Slim And The Blue Horizon s hitem You’ve Got A Friend, který se dostává na vrchol anglické hitparády a následně vynesla Taylorovi i cenu Grammy. V roce 1972 se Taylor oženil se zpěvačkou Carly Simon ale nadále bojoval s drogovou závislostí. Úspěšné období 70. let pokračuje alby One Man Dog, J. T. - s hitem Handy Man nebo In Harmony.

Podívejte se také na:

Tragický král zamilovaného soulu Marvin Gaye

Fats Domino. Otec rock and rollu z úzadí

V 80. letech stále hodně koncertuje a částečně se vytrácí až na konci desetiletí. James Taylor se mihl i v menších filmových rolích a napsal písně pro muzikál Working a hudbu k filmu Smooth Talk.