Chtěli dobýt české vinařství. Spíše jim však dochází dech

Slovenský miliardář Anton Siekel plánoval dobýt české vinařství. Výsledky nejen české větve jeho byznysu však vzbuzují pochyby.

Slovenský miliardář Anton Siekel se za pomoci masivního PR profiluje jako úspěšný podnikatel s mnohačetnými investičními ambicemi. Muž blízký politikům Slovenské národní strany, honorární konzul Kolumbie, který dnes jako prezident vede také Slovenský olympijský a sportovní výbor však podle hospodaření tuto auru řeči čísel nepodporuje.

Jak upozorňují Konkurzní novinky agentury Finstat, o některých z jeho zajímavých byznysových aktivit dnes nenajdeme ani zmínku. Hráč, který kdysi zasahoval do hazardu i pohledávek na Balkáně tam dnes zajímavá aktiva nedrží.

Wellness a hotelový byznys v Asi zanikl také někde hluboce v aktivním PR šumu. A nepřesvědčují ani české aktivity bývalého spoluzakladatele skupiny Istrokapitál.

Ačkoli bilanční suma českých dcer ze skupiny FPD, kterou ovládá Anton Siekel, se pohybuje v miliardách korun, v naposledy reportovaném roku 2017 seskupení vygenerovalo zisky v pár milionech korun.

"Něco vydělala Czechoslovak Spirit, která distribuuje nápoje, něco firmy podnikající v realitách v okolí jihomoravského Hodonína. Vinařská skupina Vinifera, se kterou Siekel hodlal porazit českou vinařskou jednotku Bohemia Sekt, však o číslech mlčím" uvádí Konkurzní novinky.

Z účetní závěrky FPD vyplývá, že v roce 2017 hospodařila s kladnou nulou. Na dotazy Biztweetu FPD ani Vinifera neodpovídají.

Slovenské firemní portfolio Siekelovi peníze prodělává. Jeho ztrátová hotelová síť se scvrkla na polovinu, v zajímavém plusu se drží akorát Lázně Dudince. V minulosti se skupina FPD hlásila také k lučenecké fabrice PWR - Plastic waste recycling, a.s. (PWR).

Čtěte také:

Z Exitu 66 nebude outlet ale průmyslový areál

Pro OPAP už platí nová pravidla. Nároky Kypru však odmítá

Češi součástí konsorcia v černohorské privatizaci

Na její majetek soud v lednu 2019 prohlásil konkurz, na návrh, který ještě loni v červenci podal dodavatel energií Lama energy, a.s. Zpracovatel plastových odpadů přitom zbankrotoval přesto, že v roce 2017 prošel restrukturalizací, v níž věřitelům odepsal významnou část jejich pohledávek. Fabrika získala od ministerstva životního prostředí, které v té době vedla Slovenská národní strana (SNS), dotace z eurofondů na investice ve výši bezmála 14 milionů eur. Přesto nedokázala výrobu naplno rozjet a dostat se do zisku.

"Při startu jí přitom kromě dotace pomohlo i šest milionů eur pocházejících ze sporných emisních obchodů, při kterých Slovensko přišlo o desítky milionů eur. I za těmito obchody byli lidé ze SNS, strany blízké podnikateli Siekelovi," dodávají Konkurzní novinky.

Podmínkou pro získání eurofondů však bylo bankovní spolufinancování. A tak firmě v roce 2010 poskytla úvěr ve výši 6,5 milionu eur Privatbanka ze skupiny Penta.

Ta následně svou pohledávku postoupila. Putovala přes několik schránek z Britských panenských ostrovů a Seychel, dokud v únoru 2015 neskončila v nezměněné výši ve firmě IRRS. Tu ovládají bratislavští právníci, kteří kontrolovali i dalšího významného věřitele PWR - společnost Navia Group, kam protekly pohledávky FPD, a to přes podobné offshorové schránky jako pohledávka Privatbanky, která zřejmě pouze formalizovala emisní zdroje.

Jelikož PWR nesplnila podmínky, na základě kterých získala státní dotaci, resort životního prostředí žádal subvenci zpět. V restrukturalizaci jeho pohledávku správce popřel. V konkurzu se však stát bude o své peníze ucházet znovu.

 

Biztweet a Finstat

podpořte nás nákupem v našem eshopu