Kanál chtějí jen u Ťoka a na Hradě. Navrhují osekanou variantu

Ministerstvo dopravy navrhuje vládě skromnější variantu kanálu Dunaj Odra Labe. Projekt však podporují pouze na Hradě. Poslanci ANO a ČSSD nemají jasný názor.

 

Kanál Dunaj Odra Labe prošel kritizovanou analýzou proveditelnosti. Ani po její výsledcích ovšem není společnost projektu nakloněna. Náklady a ekologické dopady případné realizace kritizují většina politické reprezentace, ekologové i lidé, kterých by se projekt dotkl. Těm se nelíbí ani fakt, že se na jejich názor nikdo neptá. Poslanci vládních stran se proto chtějí vládnímu posuzování projektu vyhnout jako čert kříže. 

Přesto ministerstvo dopravy navrhuje vládě vybudovat alespoň část projektu. “Pokud bude vláda souhlasit s návrhem ministerstva dopravy na sledování jen oderské a dunajské větve v upraveném koridoru podle návrhu MD, bude dále projekt standardně podstoupen do procesu SEA, kde má veřejnost možnost se samozřejmě k danému projektu, jak k jeho technickému návrhu a i dalším souvislostem vyjádřit. Zároveň budou probíhat veřejné diskuze,” uvedla pro Biztweet mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Ministerstvo dopravy, které v Česku ovládá třetí volební období po sobě hnutí ANO Andreje Babiše, připravilo studii, ze které vyplývá, že projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (dále jen DOL) by stál nejméně 582 miliard korun.

Nedostatky studie

V dokumentu je však značný otazník nad cenou možných dodatečných prací. Zatímco u jiných státem financovaných projektů se daná složka podle českého zákona ohraničuje, ve studii o proveditelnosti kanálu DOL tato cifra, nebo její ohraničení chybí. Hovoříme přitom o projektu, který podle velmi skromné analýzy vyžaduje investici v hodnotě skoro poloviny ročního rozpočtu České republiky.

Podle českého dopravního resortu je však projekt ekonomicky efektivní a nejvýznamnější efekt by prý přineslo propojení Dunaje s Odrou. Materiál přesto nezahrnuje ani investiční náklady na zvýšení splavnosti jednotlivých řek, cena stavby by tak zřejmě velmi výrazně poroste.

Čtěte také:

Rekonstrukce Thermalu nabírá zpoždění. O bazén projevili zájem dva soutěžící

Zachraňte Dana

Dvojí metr soudruhů

Studie měla podle zadání zhodnotit možné dopravní, vodohospodářské, energetické i turistické dopady proveditelnosti gigantického projektu. Kritici jí vytýkají, že ji připravovali podřízení Andreje Babiše, který je vedle komunistů nejvýznamnějším politickým spojencem prezidenta České republiky.

Kdybychom spočítali složky započítány v neúplné studii české dopravy, propojení Dunaje a Odry by vyšlo na 281 miliard korun.

Největší náklady má podle studie pohltit labská část, která by řečiště propojila v Česku. Přesto studie tvrdí, že by byl projekt ekonomicky efektivní.

Čínsky investor?

DOL počítá s propojením řek s cílem umožnit plavbu nákladních lodí z Dunaje do Severního a Baltského moře. Studie ministerstva posuzovala různé varianty vodního koridoru, včetně kombinací pouze některých jeho částí. Propojení všech tří řek se podle ministerstva ukázalo jako efektivní. Avšak tak jako celá studie, posudek zněl nejistě, říkal že efektivita je hraniční.

Miloš Zeman o projektu mluví roky. Nejvíce od doby, kdy jeho kampaně podpořily čínští sponzoři a jeden z představitelů čínské CEFC se stal jeho poradcem. Číňané by měli být, zatím jen podle Zemanových slov, hlavním investorem megalomanského projektu připomínajícího sovětské vize.

Projekt navíc automaticky počítá i se zařazením Oderské vodní cesty a vodního koridoru Dunaj - Odra - Labe do sítě TEN-T. Tím by se mohlo dospět k financování velké části projektu z evropských fondů. Optimismus je však předčasný. Jednání o případném zařazení projektu mezi ty, které jsou pro Evropu strategické se pořádně ani nezačala.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb