Mini průvodce výběrem tepelného čerpadla

Zvažujete, že si domů pořídíte tepelné čerpadlo místo klasického kotle? Skvěle!

Jaké ale vybrat, aby pracovalo efektivně a investice se vám brzy navrátila? Přinášíme vám stručný přehled a srovnání tepelných čerpadel.

 

Tepelné čerpadlo je skvělý zdroj tepelné energie. Nejen, že pracuje hospodárně, a tak šetří náklady na vytápění, je také ekologické a můžete k němu připojit řadu příslušenství. S tepelným čerpadlem můžete také ohřívat teplou užitkovou vodu, napojit ho na vaši domácí solární elektrárnu, nebo pořídit domácí baterii jako záložní zdroj energie. I přesto, že tepelné čerpadlo pokryje naprostou většinu vašich energetických výdajů, je třeba pořídit mu méně výkonného parťáka. Vhodný je elektrokotel, nebo klidně domácí kamna či krb, zkrátka záložní zdroj, který jej zastane v případě výpadku či extrémní nepřízni počasí.

Kolik typů tepelných čerpadel vlastně máme?

Setkat se můžete hned se čtyřmi základními typy. Vždy však platí, že tepelné čerpadlo funguje na principu výměny energie a tedy že získává tepelnou energii z vnějšího prostředí a pomocí kolektoru ji předává prostředí vnitřnímu. Klimatické podmínky a zejména rozdíl v teplotě vnějšího prostředí a teplotě přenosového media, nejčastěji kapaliny, je tedy zásadní.

Do bytu i kanceláře

Jedním z méně tradičních tepelných čerpadel je tepelné čerpadlo v kombinaci vzduch / vzduch. Jedná se o malé kompaktní zařízení, které je velmi podobné rekuperačním jednotkám a poradí si i s klimatizací prostor. Jeho pořízení není finančně nákladné a instalace je velice snadná. Jedná se však o zařízení, které je schopné obsloužit jen jeden propojený prostor. Proto jej volí jak majitele bytů, tak hoteliéři nebo vlastníci firemních sídel pro jednotlivé místnosti.

Majitelé RD nejčastěji volí teplené čerpadlo vzduch / voda

Jednak proto, že je pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch / voda nejnižší, a také proto, že je jeho provoz dostatečně šetrný a hospodárný vzhledem k většinovým klimatickým podmínkám na území ČR. Instalace i obsluha je velice jednoduchá a návratnost prvotní investice je reálná již do 10 let. Svojí dispozicí je vhodné do novostaveb i stávajících. Jeho výkon však může v zimních měsících kolísat.

Pro koho je tepelné čerpadlo země / voda?

Tepelná čerpadla země / voda a voda / voda jsou velmi podobná zařízení. Jejich výkon je skvělý a stabilní po celý rok. Složitější instalace a nároky na prostor je však mohou prodražit. Zatímco tepelné čerpadlo země / voda sbírá tepelnou energii pomocí zemního kolektoru (plošného nebo pilotového), tepelné čerpadlo voda / voda potřebuje ke svému fungování dostatečně vydatný a stabilní vodní zdroj. U nás najdete častěji kombinaci země / voda a to zejména v oblastech s nestabilním počasím, jako je pohraničí. Díky stabilitě teplot v zemi totiž zařízení funguje po celý rok a návratnost investice je poměrně rychlá.

Tenaur už nyní pracuje ve 4 krajích České republiky

Poté, co se Tenaur úspěšně etablovat v rámci Plzeňského kraje, kde třeba jen v Plzni má realizováno stovky tepelných čerpadel, se postupně rozšířil i do Středočeského kraje. Koncem minulého roku navíc začal realizovat tepelná čerpadla i v Moravskoslezském kraji a Karlovarském kraji.