V Evropě zakazují propadnutí kreditu. V tuzemsku je legální

Sázkové kanceláře a operátoři pořád pohlcují nevyčerpaný kredit zákazníků. Podle zahraničních soudů neoprávněně.

Pokud nevyčerpáte kredit do jistého období, bez naplnění účelu propadne operátorovi. Mnoho poskytovatelů předplacených mobilních karet o tom informuje jen zběžně, ve všeobecných obchodních podmínkách na internetových stránkách. Během prodeje informace chybí.

Ještě dál zacházejí tuzemské sázkové a loterijní společnosti. Ty nechají stejně propadat kredit sázkaře. Na hranu zákonu se však dostávají praktikami, když od zákazníka žádají dobití kreditu ještě předtím, než proběhne jeho povinná registrace. Pokud podmínky pro registraci nesplní, dočasné konto zákazníkovi propadne, nevyužitý, ale kanceláří vyžádaný kredit spolu s ním pohltí sázková, nebo loterijní společnost.

Typickým příkladem je internetové sázení cizinců. Sázkové kanceláře sice podmiňují registraci občanů Evropské unie žijících na území České republiky doložením dokladu o trvalém pobytu, o této povinnosti ovšem informují až pár dní před expirací dočasné registrace. Hned po vytvoření dočasné registrace, kterou člověk udělá bez problémů online, je od něj vyžadováno, aby na sázkové konto k spuštění možnosti sázet udělal vklad – hotově, převodem, či kartou.

Vyžadují tedy okamžité donace, bez toho, aby člověka upozornily, že mu daný kredit propadne, pokud nedokončí registraci, to jest nedoplní doklad o trvalém pobytu. V praxi to tedy často vypadá tak, že po registraci a prvních vkladech občan EU žijící v Česku ale bez trvalého pobytu po 30 dnech o vklad i eventuálně vydělané peníze přijde, jednoduše propadnou, zůstanou sázkové kanceláři.

Čtěte také:

Působíte v zahraničí? Nemusíte měnit pojištění

České banky porušují evropskou směrnici

Živnost. Jak založit nejoblíbenější formu podnikání?

Takové postupy chystá omezit Evropská komise. Ta připravila půdu změnám legislativy v jednotlivých státech balíkem pro zvýšenou ochranu spotřebitelů. Jinde státy konaly ještě dřív. Věcí se třeba zabývá slovenský Nejvyšší soud, o tom, že propadaní kreditů není legální už rozhodl soud v Rakousku i německý Zemský soud v Mnichově.

České orgány tak aktivní nejsou. Navzdory upozorňování na nejistou legitimitu kroků operátorů ze strany ČTÚ, nikdy k řešení otázky v politické rovině nedošlo. Nereagují ani instituce, které mají na starosti ochranu českého spotřebitele.

Biztweet s otázkou, zda je postup sázkařů legální oslovil nejdřív Českou obchodní inspekci. „Vzhledem k tomu, že se jedná o problematiku, která nespadá do působnosti České obchodní inspekce, obraťte se prosím na celní úřad, či Ministerstvo financí ČR. Je nám líti, že Vám nemůžeme více pomoci,“ odpověděl ústřední inspektorát.

Na ministerstvu financí jsme se dověděli, že problematiku řeší „zřejmě“ celní správa. Ta na náš podnět a dotazy ani po třech měsících neodpověděla. Český poškozený se tak může obracet pouze na evropské orgány.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb