Tragický král zamilovaného soulu Marvin Gaye

Marvin Gaye dal světu množství hudebních balad. Jeho život však baladou nebyl.

Marvin Gaye, rodným jménem Marvin Pentz Gay, Jr. byl americký soulový zpěvák, původem z Washingtonu.

Na prvních studiových nahrávkách se objevil v roce 1957 jako člen skupiny Marquees, v roce 1960 odešel do Detroitu, aby vydal svoji první sólovou nahrávku. Deska Let Your Conscience By Your Guide však neuspěla a podobný osud stihl i debut Soulful Moods.

Naopak velký úspěch slavil první singl z druhé desky s názvem „Stubborn Kind Of Fellow“, který napsal společně s Williamem Stevensonem a Georgem Gordym.

Často zpíval i duety, nejznámější byl ve dvojici s Tammi Terrellovou v letech 1967–1969. Terrellová však v roce 1970 zemřela na mozkový nádor, přestože tím byl značně psychicky zničený nahrál jednu ze svých nejúspěšnějších desek What's Going On s velmi úspěšným stejnojmenným singlem. Od nahrávací společnosti Motown Records obdržel naprostou hudební svobodu a také 1 milion dolarů. Tento výdělek mu zajistil postavení tehdy nejlépe placeného zpěváka černé pleti.

Podívejte se také na:

Fats Domino. Otec rock and rollu z úzadí

The Everly Brothers: Americká legenda pro starou školu

Albem Let's Get It On pokračoval ve velmi úspěšném období (největší hity: „Come Get to This“, „You Sure Love to Ball“ a „Distant Lover“). Nejlepší hudební léta pomyslně završil nahrávkou Live at the London Palladium (více než 2 miliony prodaných kusů).

Přes komerční úspěchy desek ve 2. polovině 70. let měl značné osobní problémy. V roce 1981 přešel od firmy Motown k CBS (Columbia Records), kde v následujícím roce natočil úspěšný singl „(Sexual) Healing a album Let's Get It On“ (1973). Dne 1. dubna 1984 ho při hádce zastřelil vlastní otec. (Wikipedia)