Inercom nesplnil podmínky ČEZu. Obchod však pořád žije

Snaha kontroverzní společnosti Inercom odkoupit aktiva Skupiny ČEZ v Bulharsku pokračuje navzdory nesplnění podmínek smlouvy.

Inercom nesplnil podmínky z kupní smlouvy, kterou s ČEZem podepsal v únoru 2018. Společnost měla do 30.11.2018 vyřešit několik požadavků české strany.

„Dne 30. 11. 2018 uplyne lhůta společnosti Inercom na splnění odkládacích podmínek pro koupi bulharských aktiv Skupiny ČEZ. Další postup je předmětem vyjednávání mezi ČEZ a Inercomem,“ uvedla během deadlineu pro Biztweet mluvčí Skupiny ČEZ Alice Horáková.

Jednou z podmínek bylo schváleni transakce bulharským antimonopolním úřadem. Minimálně tuto podmínku kupující strana splnit nedokázala. Stopku od regulátora dostala během léta. Záhy rozhodnutí antimonopolního úřadu společně s ČEZem soudně napadla a podala novou nabídku.

Druhý pokus nevyšel

Před jejím podáním v září Inercom prodal aktiva v solárních elektrárnách. Společnost tak chtěla snížit tržní podíl a vyhnout se dalšímu zamítnutí transakce. Neuspěla. Antimonopolní úřad se novou žádostí o schválení obchodu nezabýval. Rozhodl totiž, že se musí nejdřív uzavřít soudní spor ohledně prvního zamítavého stanoviska úřadu.

O tom, zda bude obchod za 320 milionů eur pokračovat teď budou muset rozhodovat orgány obou společností. Na valné hromadě z přelomu měsíců listopad a prosinec 2018 zatím stanovisko nevzešlo. Bude-li obchod pokračovat, bude muset být podepsána nová kupní smlouva.

Čtěte také:

ČEZ v Rumunsku se ziskem. Vymění ředitele

ČEZ čeká na aukce v Polsku. Zaměřuje se na ESCO

Nová šance? Poláci ve spolupráci s ČEZ zkoumají možnosti OZE na moři

Dohoda firem vyvolala kromě monopolních rizik také obavy ohledně schopnosti společnosti Inercom financovat akvizici, což vedlo k založení bulharského parlamentního výboru s cílem prozkoumat dohodu.

Vláda problém ignoruje

Jak už Biztweet upozornil, firma jeví známky napojení na organizovaný zločin. Inercom zároveň podléhá vyšetřování podezření z leasingových podvodů.

Ačkoli kritika vyvolala bulharské parlamentní vyšetřování, či hrozby ze strany českého premiéra, v té době v demisi, Andreje Babiše, po krátké odmlce prodej pokračoval. ČEZ nadále vystupuje stylem, že na obchodu není nic podezřelé. Bulharský parlament pouze konstatoval, že Inercom nemůže doložit dostatečné garance. Česká vláda riskantní obchod nezastavila.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb