České investice pod Tatrami ustupují

Česko je přirozeným obchodním partnerem Slovenska. Bratrské investice však v posledních letech klesají a tradiční partneři investují spíše v jiných regionech.

Po prudkém růstu českých investic na Slovensku v období kolem milénia, přišla etapa stagnace. Krátký, ale mohutný nádech v podobě masivních investic do síťových odvětví následně vystřídal prudký investiční propad z roku 2017.

Jak ukazuje analýza, kterou Biztweet připravil společně s agenturou Finstat, obrat slovenských firem, které jsou částečně, nebo zcela vlastněné českým občanem, klesl v roce 2017 o 36 procent.

Obrat 2017 36 497 591 242 € -36%
Obrat 2016 57 210 176 738 € 60%

 

Zatímco v roce 2016 dosahoval úrovně 57,2 miliardy eur, v roce 2016 tyto firmy udělaly obrat pouze 36,5 miliardy eur.

Nutno však dodat, že rok 2016 přinesl prudké investiční oživení, vyvoláno zejména převzetím podílů energetických firem skupinami Daniela Křetínského.

Čtěte také:

Draka rozšíří výrobu kabelů ve Velkém Meziříčí

Sigma se stahuje ze Slovenska

Ten je statisticky pořád nejvýznamnějším českým podnikatelem na Slovensku. Vlastní, ovládá, či spoluvlastní několik strategických síťových firem zejména v energetice. Jeho podíly v Slovenském plynárenském průmyslu, či Slovenských elektrárnách vydělávají značnou část celkového českého obratu na Slovensku.

Celkově v zemi působí 18558 firem s českým statutárním zástupcem. Z toho 2139 firem je českým občanem vlastněných.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb