Křetínského Nafta chce koupit britské plynové zásobníky

Společnost Nafta, ovládaná Energetickým a průmyslovým holdingem Daniela Křetínského, chystá nákup podzemních zásobníků ve Spojeném království.

Firma právě hledá partnera pro finanční poradenství druhé fáze procesu due diligence. Jde tedy o hloubkové prověření finanční kondice kupované společnosti a finální fázi nákupu. Z časového hlediska na obchod tlačí jistě i blížící se Brexit.

"Předmětem výběrového řízení je výběr finančního poradce pro provedení druhé fáze Due Diligence a podpora NAFTA a.s. v mezinárodním výběrovém řízení na získání podílu ve společnosti vlastnící podzemní zásobníky plynu ve Spojeném království," uvádí ve firemním tendru Nafta.

Společnost v posledním období nakupuje více podzemních zásobníků plynu. Letos například ohlásila expanzi do bavorských zásobníků společnosti DEA Deutsche Erdoel patřící ruskému oligarchovi Michailu Fridmanovi.

Čtěte také:

Problémový investor plánuje vodní elektrárnu na Slovensku

Kontroverzní Bulhaři Inercom si stěžuji na rozhodnutí regulátora

Firma také investuje do vývoje uskladňování energií. "Po dlouhodobé spolupráci se společností RAG byl v roce 2017 úspěšně ukončen i inovativní projekt Underground Sun Storage, jehož cílem bylo prověřit možnost uskladnění energie ve formě směsi zemního plynu a vodíku v podzemních horninových strukturách," přiblížila Biztweetu inovaci mluvčí Nafty.

Společnost Nafta se v minulosti zabývala hlavně těžbou ropy a zemního plynu v nejzápadnější části Slovenska, dnes je hlavně provozovatelem podzemních plynových zásobníků. Majoritních 56 procent akcií Nafty drží holding SPP Infrastructure (společný podnik slovenské vlády a EPH v poměru 51:49), dalších 40,5 procenta akcií vlastní EPH samostatně. Firma se věnuje nadále i průzkumné a těžařské činnosti.

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb