Ministerstvo průmyslu a obchodu ocenilo strojařskými "Oscary" vítěze prestižní soutěže mladých programátorů CNC strojů

Náměstek ministryně průmyslu a obchodu Jiří Havlíček předal ocenění a diplomy mladým strojařům - vítězům jednotlivých kategorií 10. ročníku prestižní středoškolské soutěže žáků v programování CNC obráběcích strojů. Ta se uskutečnila, jako každý rok, v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně za účasti ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.

V jednokolové soutěži, kterou organizuje Svaz strojírenské technologie a pravidelně ji podporuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, si mezi sebou v pěti dnech změřili svou odbornost a dovednosti studenti z celé republiky v programování řídicích systémů Heidenhain, Siemens a Fanuc.

"Vážím si toho, že se Svazu strojírenské technologie za podpory našeho ministerstva podařilo zrealizovat prestižní klání mladých programátorů. Letošní finále je o to významnější, že je spojeno s připomenutím stoletého výročí Československé republiky. Mou úctu mají všichni, kteří se rozhodli profesní budoucnost spojit s touto perspektivní práci. Vítězům gratuluji k poctivému přístupu ke studiu a  práci. Máte před sebou perspektivní kariéru, budete ale muset reagovat na řadu změn v oblasti nových technologií a pracovního prostředí. Věřím, že máte všechny předpoklady pro to, abyste ve své profesi byli úspěšní," uvedl při slavnostním předávání náměstek ministryně Jiří Havlíček.

V programovacím systému Heidenhain se stal vítězem Jakub Zerzavý ze Střední průmyslové škola, Obchodní akademie a Jazykové školy Frýdek-Místek. Druhé místo obsadil Erik Sedláček a třetí Luděk Protivínský ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické Brno.

V systému Siemens byl nejúspěšnější Ondřej Vavera z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou, další místa obsadili Rostislav Prílučík ze Střední průmyslové školy polytechnické COP Zlín a Ondřej Šmíd z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Jičín.

V systému Fanuc byli nejlepší Petr Frybert a Ondřej Dudík ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické Brno a Ondřej Vaculík z Gymnázia Jana Pivečky a Střední odborné školy Slavičín.

Všichni vítězové obdrželi vedle cen diplomy, podepsané ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou.

Atmosféru soutěže připomněl i videozáznam z brněnského finále, plný soustředění a emocí účastníků, jichž bylo letos 123 z celkem 29 českých a moravských škol. A emotivní byla i diskusní část vyhlašování, na níž hovořili zástupci spolupořadatelů a úspěšných škol.

 

"Chtěl bych velmi poděkovat učitelům a profesorům, kteří své žáky dlouhodobě připravují k tomu, aby ukázali všechny svoje dovednosti. Toto je den, který může odstartovat jejich budoucí profesní kariéru. Již v tomto věku můžete být považováni za velmi dobré odborníky," obrátil se na vítěze a jejich spolužáky náměstek ředitele Svazu strojírenské technologie Leoš Macák.

Ředitel VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou Jaroslav Kletečka poděkoval za dlouhodobé angažmá Ministerstvu průmyslu a obchodu a přivítal by jako zkušený pedagog pro technické vzdělávání výraznější podporu v kontextu zavádění konceptu Průmysl 4.0 i od dalších institucí a ministerstev, především Ministerstva školství. "Podpora technického vzdělávání se musí stát jednou z priorit celé vlády," uvedl ředitel úspěšné školy Jaroslav Kletečka.

Jeho slova podpořil i Jan Loos ze společnosti FANUC. "Automatizace a robotizace není pouze fráze. Je to realita. Do budoucna budeme v našem průmyslu potřebovat přesně takové odborníky, jakými jste vy, kteří svému oboru dáváte něco navíc než ostatní. Tomuto trendu musíme uzpůsobit i naše školství," uvedl Jan Loos ze spolupořadatelské společnosti FANUC.