Působíte v zahraničí? Nemusíte měnit pojištění

Pokud pracujete v zahraničí, ale jste zaměstnán v české firmě, anebo ekonomicky působíte v zahraničí jako český podnikatel, nemusíte měnit české pojištění.

K tomu, abyste mohli využívat plné pojištění v zemi, kde působíte, nemusíte měnit českého zaměstnavatele, ani přehlašovat do zahraničí živnost. Samotné pojišťovny vám to bohužel řeknou jen málokdy. Většinou se musíte k záhadnému formuláři E106 dopracovat sami.

Formulář E 106 se vydává zaměstnancům nebo osobám samostatně výdělečně činným pracujícím nebo podnikajícím v České republice, avšak s bydlištěm v jiném členském státě Evropské unie.

Pracovník, který má bydliště v jiném členském státě, má spolu s nezaopatřenými rodinnými příslušníky nárok na zdravotní péči v plném rozsahu ve státě bydliště i ve státě pojištění - výkonu práce.

V případě zájmu musí pojištěnec žádat o formulář E 106 českou pojišťovnu. Potřebuje k tomu identifikační doklad, průkaz pojištěnce, pracovní smlouvu nebo živnostenský list a doklad o bydlišti v jiném členském státě.

Čtěte také:

České banky porušují evropskou směrnici

Živnost. Jak založit nejoblíbenější formu podnikání?

Žádost o formulář E 106 je možné podat na jakémkoliv klientském pracovišti tuzemské pojišťovny nebo po e-mailu po zaslání požadovaných dokumentů a vyplněných příloh. Následně je posuzováno, zda jsou splněny podmínky pro vystavení. Na vyřízení je 30 dní od podání žádosti. Pakliže jsou splněny podmínky, vystavuje se formulář E 106 standardně k datu podání žádosti.

Pak si pouze vyberete pojišťovnu, která vám vyhovuje v cizině. Zvolená zahraniční zdravotní pojišťovna následně formulář vydaný českou pojišťovnou potvrdí a vydá zdravotní průkaz.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb