Problémový investor plánuje vodní elektrárnu na Slovensku

Podnikatel Aleš Mokrý a jeho Geen Holding plánuje vybudovat vodní elektrárnu u Brezna na středním Slovensku. V Česku se pere se sérii problémů.

Bez peripetií to však nepůjde ani pod Tatrami. Úřady žádají, aby investor přepsal projekt rekonstrukce malé vodní elektrárny Nové Bojakovo, která se nachází v chráněném území evropského významu.

Autorem projektu je společnost MVE. Tu ovládá česká Geen DZ, která patří do Geen Holdingu, nyní ovládaného Alešem Mokrým.

Společnost má v rámci provozu malé vodní elektrárny na řece Hron opravit rybovod, obnovit vlastnosti jezu a modernizovat komponenty elektrárny. Rekonstrukce probíhá od roku 2016, vývoj projektu ovšem ovlivňují přísné ochranářské požadavky úřadů.

Ambice holdingu a samotného Mokrého jsou v energetice nemalé. Mokrý v poslední době mluví o plánu na provoz vodní elektrárny v Gruzii, Kyrgyzstánu, či bioelektrárny v Chorvatsku. V minulosti přitom pohořel v zahraničních projektech, kde spoléhal na státní dotace. Třeba v Rumunsku přišel jejich škrt a podnik padl. Podobně dopadly zamýšlené plány s upadající společnosti PSJ.

Čtěte také:

Kontroverzní Bulhaři Inercom si stěžuji na rozhodnutí regulátora

ČEZ v Rumunsku se ziskem. Vymění ředitele

Další patálie zažila firma na domácí půdě. U emise dluhopisů překročila hranici mezi neveřejnou a veřejnou nabídkou dluhopisů. Kromě pokuty od České národní banky to přineslo také poškození jména firmy.

Tomu zajisté nepomáhá ani aktuální soud, ve kterém je trestně stíhán samotný Aleš Mokrý. Tomu, společně s Ivorem Ševčíkem, který byl v minulosti také členem představenstva Geen Holdingu a Veronikou Veit hrozí až deset let vězení. V letech 2008 až 2012 se měli dopustit dotačních podvodů. Kromě jiného měli čerpat příspěvek na mzdy hendikepovaných zaměstnanců. Vypláceli jim přitom jenom část příspěvku, další část používali na jiná a podezřelá plnění. Škoda přesahuje 300 milionů korun.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb