Německá policie nabídla data z Panama Papers. Nepřišli pouze Slováci

Německá Federální kriminální policie (BKA) se rozhodla pro bezprecedentní krok. O databázi uniklých dokumentů známými jako Panama Papers se rozhodla podělit s policejními sbory z 32 evropských zemí.

Jak uvádí server investigace.cz, předání dat v digitální podobě proběhlo ve v sídle BKA v německém Wiesbadenu. Zástupci policejních sborů 17 evropských zemí si osobně převzali data, která se týkají jejich občanů uváděných v Panama Papers. Pozváni byli představitelé policejních sborů ze všech zemí Evropské unie a Islandu, Švýcarska a Norska. Slovenská policie sice o nabídnuté dokumenty projevila zájem, na setkání ale nikoho neposlala.

BKA se tímto krokem rozhodla zareagovat nejen na poptávku po informacích z dalších států, ale i na množící se útoky na novináře. Jen během posledního roku byli zavražděni dva novináři, kteří s dokumenty Panama Papers pracovali. V říjnu 2017 vybouchlo auto maltské novinářky Daphne Caruany Galizii. V únoru 2018 byli zavražděni Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, a to přímo v jejich domě. Německá policie se podle svého prohlášení snaží upozornit na to, že vražděním novinářů se nedá zabránit prošetřování závažné finanční kriminality.

„V datových souborech jsou také četné stopy vedoucí do dalších států. Naším cílem je zintenzivnit trestní stíhání na celoevropské úrovni,” zdůraznila Sabine Vogt, vedoucí oddělení závažného a organizovaného zločinu v BKA.

Informace z Panama Papers přinesly jako první německé noviny Süddeutsche Zeitung ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů ICIJ, jehož členem je i investigace.cz.

Čtěte také: 

Rok poté. Panama Papers na otázky neodpověděly

Půl roku po odhalení, aneb co (ne)přinesly Panama Papers

Řešení Panama Papers? Se Swiss Leaks si úřady nedaly rady ani po roku

Panama Papers je databáze 11,5 milionů nestrukturovaných dokumentů (jako jsou e-maily, faxy, scany, osobní doklady, akce, smlouvy) tvořících celkem 2,7 terabajtů dat. Dokumenty ve většině případů neobsahují bankovní transakce, nevysvětlují finanční triky a schémata a často ani neuvádějí takzvaného “Ultimate Beneficial Owner” – tedy člověka, který reálně z těchto firem profituje.

Zatímco novináři sdružení v ICIJ mají k dispozici 11,5 milionu dokumentů, německá BKA jich má více než 42 milionů.

V Německu byla zřízená zvláštní komise Olet, která dokumenty vyhodnocuje. Její název je odvozen od latinské věty „peculia non olet“, čili „peníze nesmrdí“. Členkou komise Olet je i expertka na umělou inteligenci, která učí počítače vyhledávat v tisících dokumentů. Díky umělé inteligenci by rešerše dokumentů měly být snadnější.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu