České plány Ficova muže

Na Slovensku na něj padá stín známostí s politiky a minulých privatizací. V Česku má však pověst dravce a významného investora. Milan Fiľo zahlásil mohutnou expanzi do České republiky. Investice do nemovitostí a papírenství znamenají faktický přesun celého impéria do Česka.

Miliardář s majetkem odhadovaným na 600 milionů eur, tedy asi 16, 2 miliardy korun nijak netají, že se rozhodl majetek ze Slovenska odsunout.

"Důvodů je několik, ale svou roli určitě sehrála jako velikost českého trhu, tak i skutečnost, že zdejší byznys nabízí více nových příležitostí. Co vím říct s určitostí je, že tato změna neovlivní naše aktivity ani rozvoj našich podniků na Slovensku," řekl v rozhovoru pro slovenské Hospodářské noviny Fiľo.

Čtvrtý nejbohatší Slovák loni po dvaceti letech přesunul sídlo svého holdingu Eco-Invest do Prahy. Holding uzavíral po deseti měsících loňska slovenské účetnictví se ziskem 25,2 milionu eur, tedy asi 680 milionů korun. V hlavním městě také za 790 milionů korun odkoupil bývalý klášter U Hybernů na Náměstí republiky.

Následovat má také přesun a expanze byznysových aktivit. "Chceme expandovat v segmentu výroby a zpracování papíru, prostor vidíme také v oblasti telekomunikací a výroby potravin," slibuje nové investice Fiľo.

Nejstá budoucnost

Podle kuloárních spekulací miliardář ze Slovenska přesouvá peníze také kvůli krachu jeho partnerství s vládními politiky. Stranu Smer-SD údajně sponzoruje léta. Moc Roberta Fica ovšem opadává a na veřejnost pronikají nehezké informace o minulých privatizacích Milana Fiľa.

Miliardář začínal podobně jako desítky jeho dalších oligarchických kolegů – podporou hnutí Vladimíra Mečiara HZDS.

První kapitál měl podle nejasných informací z vlastních úst vydělat na obchodu s nerostnými surovinami. Peníze pak přitáhly lidi z vyšších kruhů – konkrétně vzmáhající se byznysovou dvojici Juraje Kamaráse a Ladislava Krajňáka.

Byznysmeni měli v tom čase pod palcem několik klíčových podniků a působili přímo ve státních strukturách a strukturách Hnutí za demokratické Slovensko.

Privatizační proudy je pak zavlály přímo k pokladu. Fiľo se díky známosti stal spolumajitelem papírenského giganta SCP Ružomberok. Kamarádská pomoc ze strany lidí ve vládě se projevila v jejich zavírání očí před vyšší nabídkou ze strany rakouské společnosti Frantsach.

Čtěte také:

Zdeněk Zemek: hašení oslněné oceli lázeňstvím

Jan Světlík: obraz českého průmyslníka

Igor Ledecký: Tajemný Rus zakořenil na Slovensku

Zatímco Krajňák s Kamarásem své podíly v papírenské firmě později prodali společnosti Neusiedler za 280 milionů dolarů, Fiľo se vzdal pouze části balíčku. V rukou si nechal těsnou minoritu - tedy 49 procent akcií. Důvěra v profit společnosti se mu vyplatila i na jeho osobním zisku. Dodnes s SCP Ružomberok vydělává desítky milionů eur ročně.

Jeho nejbohatší firmou je investiční holding Eco-Invest. Hlavní aktivity skupiny firem jsou zaměřeny na celulózový průmysl. Ovládá na 50 firem z papírenství.

Fiľo je známý tím, že jeho papírnám opakovaně pomohly různé vlády. Není to náhoda. Mečiarovy kauzy mu nijak neuškodily. I proto, že je za dobře s těmi, kteří jsou na koni. Svědčí o tom fakt, že sponzoroval kampaně nejen Roberta Fica, ale i Ivety Radičové a stran předchozích pravicových vlád.

Spíše únik, zatím jeden projekt

Opoziční poslanec Igor Matovič začátkem března obvinil Milana Fiľa, že okradl stát i zaměstnance. Podezření se týká právě privatizace zlatého vejce SCP Ružomberok. Eco-Invest tehdy zprivatizoval 67 procent akcií státní papírenské firmy. Podle Matoviče nejenže dosud nevydal zaměstnancům 15 procent z tohoto většinového balíku, jak mu to ukládala privatizační smlouva, ale v roce 1997 pracovníky nutil odprodat mu zbylé akce.

Poslanci žádají současné vyšetřovací orgány, aby podezření, o kterých mluví prošetřili. I to je jednou z nepříjemností, které Fiľa nutí expandovat do Česka, kde jej mají pořád za nepopsaný list.

"Společně s našimi partnery zkoumáme možnost výstavby nového závodu na výrobky ze dřeva a papírenskou výrobu. V potravinářství pracujeme na zvýšení dodávek našich tradičních výrobků na český trh," rýsuje plány Fiľo. Zatím je jeho jedinou českou ránou multimiliardová investice do pily ve Štětí.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Biztweet Exclusive (vydání0119) Biztweet Biztweet Exclusive (vydání0119)

Hledáte dobré čtení o kauzách, které hýbou děním, propojeních politiků a oligarchů, či pohled za oponu byznysu? Biztweet Exclusive to všechno obsahuje.

Biztweet Exclusive

Čtením magazínu také podpoříte novinářskou tvorbu nezávislého projektu, který se věnuje investigativní žurnalistice a chybějícím ekonomickým analýzám v ní. 

Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb